Başkanın Mesajı

Kıymetli üyelerimiz;

Mübarek Ramazan ayını da tamamlayarak, Ramazan Bayramına kavuştuk. Daha pek çok bayramı sevdiklerimizle sağlık ve mutluluk içinde ulaşmayı temenni ediyorum.

Ülkemizin başına musallat olan terör belası nedeniyle bayramlarımızı da buruk yaşar olduk. Hain terör, mübarek Ramazan ayı içerisinde de çok sayıda vatandaşımızı hedef aldı. Son olarak İstanbul Atatürk Havalimanı’nda yaşanan saldırıda çok sayıda vatandaşımız hayatını kaybetti. Bu saldırıda yaşamını yitiren yurttaşlarımıza rahmet, acılı ailelerine sabır diliyorum. Milletimizin başı sağ olsun.

Ülkemiz güçlü bir ülke. Elbette ki bu bölücüleri yenecek ve yaraları saracak güce sahip. Ancak bütün bu yaşananlar ekonomimize de darbe vurmakta. Aylar öncesinde gerek katıldığımız platformlarda, gerekse basın toplantılarında Rusya ile yaşanan kriz ve artan jeopolitik endişelerimizin yanı sıra, yaşanan terör saldırılarının turizmimize ve buna bağlı olarak ekonomimize yaşatacağı öngörülerimizi defaten kamuoyuyla paylaşmıştık. Hatta 2016 yılı turizm sezonunda % 20’lik bir düşüş beklediğimizi de ifade etmiştik. Ama görüyoruz ki bu yaklaşımımız bile iyimser kalmış durumda.

Evet, bütün bu olumsuzluklar nedeniyle kötü bir turizm dönemi yaşıyoruz. Bu yılı az bir kayıpla kapatıp, gelecek sezonun olumlu yönde seyretmesi için acil önlemleri ortaya koymak gerekiyor. Bu önlemlerin başında da, öncelikle ülkemiz üzerindeki güvenlik algısı geliyor.

Dışarıdan bakıldığında ülkemizin mutlak surette güvenli bir ülke imajını yakalaması gerekiyor. Bunu sağlamak için de öncelikli olarak, kısa sürede diğer ülkelerle olan ikili ilişkilerin düzeltilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Kısacası; hem güvenlik algısı hem de ikili ilişkiler düzeltilmeli ki, gelecek yıllarda aynı sıkıntıları yaşamayalım.

Bütün dileğimiz, ülke ekonomisi için önemli bir girdi kaynağı olan yöremiz turizm gelirlerinin bir an önce beklenildiği düzeye gelerek, aydınlık sezonlara kavuşmasıdır.

Biz umudumuzu koruyor ve Oda olarak üzerimize düşeni yapmaya hazır olduğumuzu ifade ediyoruz. Millet olarak birlik ve dirliğimizin üst seviyelere taşınacağı günleri yaşamak umuduyla, tüm üyelerimize sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Bülent KARAKUŞ
Muğla Ticaret ve Sanayi Odası
Yönetim Kurulu Başkanı