HİSARCIKLIOĞLU’NDAN KADINLARA GİRİŞİMCİLİK ÇAĞRISI


TOBB KGK üyeleri Demokrasi ve Özgürlükler Adası’nda düzenlenen istişare toplantısında bir araya geldi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Kadın Girişimciler Kurulu (KGK) üyeleri 18-19 Kasım tarihlerinde Demokrasi ve Özgürlükler Adası’nda düzenlenen istişare toplantısında bir araya geldi. Toplantıya Muğla Kadın Girişimciler Kurulu adına İcra Komitesi Başkanı Şeniz Mehtap Çahan katılım sağladı. TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu 19 Kasım Dünya Kadın Girişimcilik Günü’nü kutlayarak kadınların çalışma hayatına katılımlarının artmasının ekonominin en temel meselelerinden birisi olduğuna işaret etti. Hisarcıklıoğlu, “Tek kanatlı bir kuşun uçamayacağı gibi sadece erkek gücüne ve hâkimiyetine dayalı bir üretim modeli de mümkün değildir” dedi.

Göreve geldikleri günden bu yana kadın girişimciliğinin önünü açmak için çabaladıklarını ifade eden Hisarcıklıoğlu, “Türkiye için kadın ve erkeğin omuz omuza iş hayatına dâhil olması gerektiğine inanıyoruz. Bugüne kadar hep kız çocuklarınız ile erkek çocuklarınız arasında miras ayrımı yapmayın dedik. Eşitliği savunduk. Bundan böyle de kızlarınıza da şirket yönetimlerinde yer açın diyoruz.” ifadesini kullandı.

TOBB KGK 81 ilde proje üretiyor

2007 yılında kurdukları TOBB Kadın Girişimciler Kurulu’nun 81 ilde oda ve borsaların koordinasyonunda projeler gerçekleştirdiğini ifade eden Hisarcıklıoğlu “Ülkemizde kadın girişimci oranı yüzde 6’dan yüzde 10’a çıktıysa bunda TOBB KGK’nin çalışmalarının rolü büyüktür. Genç kızlarımıza girişimcilik konusunda ‘cesaretli olun’ diyorum. İş hayatına atılırken girişimcilik fikrini öncelikli olarak düşünsünler” dedi.

Kadınların e-ticarete yönlendirilmesi,  yeni kadın girişimcilerin yetiştirilmesi, kadın girişimcilerin beceri ve yetkinliklerinin artırılması amacıyla birçok kurumla ulusal çapta projeler yürüttüklerini belirten TOBB Başkanı, “81 ilde bulunan kadın girişimci kurullarımız, bu vizyonla gerek yerelde gerek ulusalda birçok başarılı projeye imza atıyor. Kadın girişimci kurullarımız adeta birer proje fabrikası haline geldi” dedi.

TOBB KGK Başkanı Nurten Öztürk

TOBB KGK Başkanı Nurten Öztürk de ülkelerin kalkınmasının kadın emeğinin ekonomiye yansıması ile mümkün olduğunu vurguladı. Kadının işgücüne katılımının ekonomik ve sosyal yaşamın sürdürülebilirliği açısından bir gereklilik olduğunu söyleyen Öztürk, tüm kişi, kurum ve kuruluşları kadın girişimciliğinin önünü açmaya ve kadın istihdamına katkı sağlamaya davet etti.

Türkiye’de ve Dünya’da kadınların iş hayatındaki yeri ve rolünün, olumlu ilerlemelere rağmen, istenilen noktada olmadığına işaret eden Öztürk şunları ifade etti: “Kadın girişimciliğinin sadece bir cinsiyet meselesi değil; aynı zamanda bir kalkınma, eşitlik ve ekonomik gelişim fırsatı olduğuna inanıyorum. Bu yeniçağ; doğal kaynakların bilinçsiz tüketildiği, iklim değişikliği ve çevre kirliliğinin yarattığı tehditlerin, afetler ve göçlerin, eşitsizliklerin katlanarak arttığı bir dönem olmasın. Bu çağın özellikle kadınların yükseliş çağı olacağına inanıyorum. Dünya Kadın Girişimcilik Günümüz kutlu olsun.”

508

Haber görselleri