MUĞLA KGK, EGE BÖLGE TOPLANTISINDA İLİMİZİ TEMSİL ETTİ


TOBB KGK Ege Bölge Toplantısı Manisa Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde gerçekleştirildi. 5 Aralık Kadın Hakları Gününde planlanan toplantıya Muğla’yı temsilen KGK Başkanı Çahan ve kurul üyeleri katılım sağladı.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Kadın Girişimciler Kurulu (KGK) Ege Bölge Toplantısı, 5 Aralık Kadın Hakları Gününü kapsayacak şekilde 4-5 Aralık tarihlerinde Manisa Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

Manisa TSO Hizmet Binasında TOBB Manisa İl Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Huriye Uslu Yılmaz’ın ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıya Muğla, Kütahya, Uşak, Denizli ve Aydın Kadın Girişimciler Kurulu başkanları ve üyeleri katıldı. Muğla Kadın Girişimciler Kurulunu temsilen Başkan Mehtap Şeniz Çahan, MUTSO Meclis Başkan Yardımcısı Deniz Dakikoğlu, Yönetim Kurulu Üyesi Selma Ünal, Meclis Üyesi ve aynı zamanda kurul üyesi Pınar Canan Topuz, KGK Başkan Yardımcıları Dr. Öğretim Üyesi Aslı  Karataş ve Duygu Ağırman, kurul üyesi Hicran Ayva Yeşertener katılım sağladı. Toplantıda eğitim, sigorta, bankacılık, mimarlık, mühendislik, tarım ve hayvancılık, gıda ve sağlık konularında ikili görüşmeler gerçekleştirildi.

Ege Bölge Başkanı Türker: “Ekonominin Koşan Sultanlarıyız”

TOBB Aydın Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı ve Ege Bölge Başkanı Esen Türker, Manisa’da 2. bölge toplantısını gerçekleştirdiklerini söyledi. Türker, “Ekonominin dip yaptığı dönemde üreten kadınların bize zaman ayırması, burada birlikte neler üretebiliriz noktasında bizi yalnız bırakmadıkları için kadın girişimcileri kurulu üyelerimizi tebrik ediyorum. Kadını eğer ekonomiden alırsak ekonominin dip yapacağını düşünüyoruz. Bizler ekonominin koşan sultanlarıyız, bunu her platformda söylüyorum. Özellikle son dönemlerde yaşadığımız sıkıntıları bir kadın duyarlılığıyla, takip ve planlamasıyla aşmak zorunda olduğunuzu buradan belirtmek istiyorum. Yaklaşık 1 yıldır ülke ekonomisindeki dalgalanmalar ve ondan evvelki bir yılda Covid-19’un yaşattığı şansızlıklar özellikle zaten yükleri çok ağır olan kadın girişimcilerin yüklerini bir kat daha artırdığını hep beraber görüyoruz ve yaşıyoruz” diye konuştu.

Bölge toplantılarının amacının bir şeyleri paylaşmak olduğun belirten Türker, bunun yanında ortak fikirlerle bazı tespitlerin yapıldığını söyledi. Türker, “İlk toplantımızı Uşak’ta gerçekleştirdik. Neyi yapabiliriz onu konuşurken, bizim kendi alanlarımızı oluştururken diyalogların artması gerektiğini her zaman savunuyoruz. Ege Bölgesi, Türkiye’nin her zaman güvencesidir. Ege’nin kadınları üretimiyle, yaptığı ihracatıyla, girdiği her sektördeki başarısıyla Türkiye’nin incileri olarak değerlendiriliyor. Bu toplantının sonucu TOBB Genel Merkezimizle paylaşacağız. Biz bu toplumun sesiyiz. Bizi üretimden, hayatın içinden çekerlerse ben dünya ekonomisinin çökeceğini düşünüyorum. En azından tekstil satışının duracağını düşünüyorum. Onun için bizim doğru raporlar yayımlamamız gerekiyor” dedi.

Program kapsamında Manisa Organize Sanayi Bölge Müdürü Funda Karaboran, Manisa Organize Sanayi Bölgesi hakkında bilgilendirmede bulundu. Programın ikinci gününde ege illerini temsilen katılan heyet Salihli Ticaret ve Sanayi Odasına da bir ziyaret gerçekleştirdi.

593

Haber görselleri