MUĞLA’DA BABASININ BAYRAĞINI TAŞIYAN 63 KADIN’IN HİKAYESİ: “BABALAR VE KIZLARI”


TOBB Muğla Kadın Girişimciler Kurulu, Muğla’da işini babasından devralan, baba mesleğini sürdüren 63 kadının hikayesinin yer aldığı ‘Babalar ve Kızları’ Projesi tanıtım gecesini gerçekleştirildi. Projede yer alan kadınların ve ailelerinin yer aldığı gecenin onur konuğu iş insanı Arzuhan Doğan Yalçındağ oldu.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Kadın Girişimciler Kurulu (KGK) Muğla İl İcra Komitesi yaklaşık 2 yıldır sürdürdüğü projesinde başarıyla final yaptı. Yapılan başvurular sonucunda Muğla’da işini babasından devralan, baba mesleğini sürdüren 63 kadının hikayesi ‘Babalar ve Kızları’ Projesiyle bir araya geldi.

Web sayfası ve kitap çalışması ile neticelendirilen projenin tanıtım programı 9 Haziran Perşembe akşamı Muğla KGK koordinatör odası Muğla Ticaret ve Sanayi Odası (MUTSO) ev sahipliğinde  gerçekleştirildi. Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği’nin tarihindeki ilk kadın başkanı, Türkiye Kadın Girişimciler Derneği kurucu üyesi, Doğan Holding Yönetim Kurulu Üyesi, iş insanı Arzuhan Doğan Yalçındağ’ın onur konuğu olduğu programa Muğla Valisi Orhan Tavlı, Ak Parti Muğla Milletvekili Yelda Erol Gökcan, İl Emniyet Müdürü Süleyman Suvat Dilberoğlu, TOBB KGK Başkanı Nurten Öztürk, Başkan Yardımcısı Günseli Özen, Ege Bölge Başkanı Esen Türker başta olmak üzere Borsa/Oda Başkanları, proje sahibi Muğla Kadın Girişimciler Kurulu ve projede yer alan kadınlar ile aileleri katılım sağladı.

Projeye destek veren Muğla Borsa/Odaları adına Muğla Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Hurşit Öztürk, Muğla Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı H. Koray Özcan, Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Ercan, Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Mustafa Büyükteke ve Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çıralı, Milas Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Mustafa Yüksel ve Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, Marmaris Ticaret Odası Meclis Başkanı Nurgül Candan ve Yönetim Kurulu Başkanı Mutlu Ayhan, Bodrum Ticaret Odası Meclis Başkanı İlhan Ersan ve Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Serdar Kocadon gecede hazır bulundu.

Gecenin açılış konuşmasını gerçekleştiren KGK Muğla Başkanı Mehtap Şeniz Çahan şunları kaydetti:  “Türkiye’de girişimciliğin adı geçmezken kadın girişimciliğine dikkat çeken ve bu konuda kıymetli çalışmalara imza atarak, kadın girişimciler kurulunun kurulmasına öncülük eden TOBB Başkanı Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu’na, elini ve desteğini her zaman çok yakından hissettiğimiz kurul başkanımız Sayın Nurten Öztürk’e ve kıymetli TOBB ailesine, Muğla’da yaptığımız her çalışma ve aldığımız her kararda arkamızda duran ve bu projede bizim kadar heyecanlanan koordinatör odamız Muğla Ticaret ve Sanayi Odası başta olmak üzere, Muğla Ticaret Borsasına, Fethiye Ticaret ve Sanayi Odasına, Milas Ticaret ve Sanayi Odasına, Bodrum Ticaret Odasına ve Marmaris Ticaret Odasına çok teşekkür ediyorum. Ayrıca bugüne kadar aldığı görevler ve yaptığı çalışmalar ile tüm kadınlar adına hepimizi gururlandıran, ticaret hayatında baba ve kız olarak bu projeye de en iyi örneklerden biri olan çok değerli iş insanı Arzuhan Doğan Yalçındağ’a en içten teşekkürlerimi sunuyorum.”

Projenin çıkış noktası ve amacı hakkında bilgi veren Başkan Çahan: “TOBB ile Türkiye Sınai Kalkınma Bankası öncülüğünde, TEPAV iş birliğinde bir karne hazırlandı. 81 ilde Türkiye’nin Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Karnesi. Bu karnede Muğla 81 ilin içerisinde birinci seçildi. Yani Muğla en eşitlikçi il ilan edildi. Bu sonuç, bu ilin ve dolayısıyla ülke ekonomisi için, toplumun her alanında daha büyük mücadeleler vermek zorunda kalan biz kadın girişimcileri oldukça onurlandırdı. Biz bunu ön plana çıkartmak, bu başarıyı taçlandırmak için ne yapabiliriz diye düşündüğümüzde dedik ki; örnek teşkil edebiliriz. Evlatlarına eşit hak sunan – sunmayan, hakkını savunan – savunamayan, istediğini hak ettiğini alan- alamayan herkese örnek olsun,  kadınları ötekileştiren herkese inat, kadınların varlığını gözler önüne seren bir çalışma için kolları sıvadık.  Bu doğrultuda yapılan başvurular sonucunda, ilimizde, evlat ayrımı yapmadan kızını işine dahil eden, onlara güvenip onları yetiştiren babaları ve onların bayrağını büyük bir onurla ve başarıyla üstlenen kızlarını tespit ettik. Bu 63 baba-kız hikayesini sizler için derledik. Röportajlar yaptık, hikayelerini öğrendik. Ve bu hikayeleri tüm baba kızlara örnek olması için bir kitap ve video filmler olarak hazırladık. Kitabımız, bu kurulun prestij projesi olarak yerini alacak. Web sayfamız üzerinden ise her hafta iki kadının hikayesini sizlerle paylaşıyor olacağız.  Biz süreç içerisinde duygudan duyguya sürüklendik.

Sizin de aynı duyguları hissetmenizi diliyor, ülkemizin tüm insanlarına örnek olmasını umuyorum. Bu vesileyle, projede yer alan 63 kadından biri olmanın gururu ve mutluluğuyla, bana inanan ve güvenen rahmetli babama, kıymetli aileme bir kez daha şükranlarımı sunuyorum.”

İşini Babalarından Alan Kadınlardan Babasını Kaybetmiş Kız Çocuklarına Destek

“Biz istedik ki bu anlamlı projeyi anlamlı bir dokunuşla taçlandıralım. Bu nedenle projede yer alan tüm kadınlarımız, Odalarımız ve TOBB camiası adına projeden desteklerini esirgemeyen iştirakçilerimiz adına; ailesini kaybetmiş çocuklara eğitim imkanı sunan, köklü geçmişi ve eğitimdeki başarısı ile adından sıkça söz ettiren Darüşşafaka Cemiyetine bağışta bulunduk.  İstedik ki babasının emaneti işletmeleri yöneten kadınlarımıza, babasını kaybetmiş kız çocuklarımızın hayatlarına dokunma imkanı sunalım. Bu ülke için bir taş koyan herkese, emeğinize, varlığınıza şükranlarımı sunuyorum. Tüm çocukların, tüm kadınların eşit hak ve koşullara sahip olabilmesi dileklerimle.”

Başkan Ercan: “Böylesi değerli eserler tarihe not düşecektir.”

Muğla KGK Başkanının ardından konuşma yapan MTSO yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Ercan şunları kaydetti: “Kadın Girişimciler Kurulumuz bu projeyi bizlere anlattığında en az onlar kadar heyecanlandık. Bu heyecanın bir benzerini 2015 yılında, Muğla’ya hizmet etmiş kadınlarımızın yer verildiği ‘100 yılda 100 kadın’ projemizde de yaşamıştık. Aynı duygularla, aynı heyecanla, bu kez baba mesleğinin bayrağını taşımayı sürdüren, ticari hayatta var olan kadınlarımızın varlığını gözler önüne sermek, evlat ayrımı yapılmaksızın eşit fırsat ve imkanları sunulmasını sağlamak için örnek teşkil edecek bu çalışmayı çok önemsiyoruz. Projeye her zaman tam destek veren borsamıza ve ilçe odalarımıza, başkanlarımıza teşekkür ediyorum. Süreci en başından beri titizlikle yürüten kadın girişimciler kurulumuza sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Ayrıca, projenin somut çıktılarını oluşturan kitap, web sayfası ve video film çalışmalarında emeği geçen tüm ekip arkadaşlarımı kutluyorum. Böylesi eserler tarihe not düşecektir. Geleceğe böyle kıymetli bir eser bırakılmasında katkımız olduğu için son derece gururluyum. Ancak en büyük gurur şüphesiz ki projede yer alan kadınlarımız ve onlara bu imkanı sunan babalarında. Yaşanmışlıklarınızın başka yaşamlara ışık olması dileklerimle.”

TOBB KGK Başkanı Nurten Öztürk “Bu eser Muğla’nın ortak eseridir.”

Açılış konuşmaları kapsamında kürsüye davet edilen TOBB KGK Başkanı Nurten Öztürk: “Kadın Girişimciler Kurulumuz Türkiye’nin en örgün ve yaygın kuruluşu olarak elinden gelen her tür çabayı göstermeyi de görev edinmiş, özellikle kadın girişimciliğini nitelik ve nicelik olarak arttırmaya yönelik pek çok çalışma gerçekleştirmiş önemli bir kuruldur. Başkanlığa geldiğim dönemde yapılan bir çalışma beni hem heyecanlandırdı hem de üzdü. Dünya ölçeğinde cinsiyet eşitliğinin sağlanabilmesi, kadın ve erkeğin eşit olabilmesi için 136 yıl daha geçmesi gerektiğini öğrendim. Kadın erkek eşitliği açısından ülkemizin 155 ülke arasından 134’üncü sırada olduğunu da. TEPAV işbirliğinde yapılan çalışmada ülkemizde 81 ilimizi kadının eğitime, üretime, politikaya katkılarını istihdam anlamında değerlendirdiğimizde bazı illerimizde kadının adının dahi olmadığını gördük. Bu doğrultuda illerin durumuna göre projeler üretmeyi hedefledik. Birinci sırada olan Muğla ilimiz bizi gururlandırdı. Ben bugün Muğla’ya ve cinsiyet eşitliği açısından son derece titiz davranarak kadınlarımıza değer veren tüm Muğlalılara teşekkür ediyorum. Bu proje Muğla’ya çok yakıştı. Bu birinciliği nasıl aldığını gösteren ve altını doldurabilen bir proje oldu. Bugün ortaya çıkan bu eser Muğla’nın ortak eseridir.” ifadelerine yer verdi.

Nurten Öztürk’ün ardından katılımcılara hitap eden Ak Parti Muğla Milletvekili Yelda Erol Gökcan, Muğla kültüründe kadınlara ayrı değer ve önem verildiğini belirterek iş dünyasında ‘babalar ve kızları’ söz konusu olunca Muğla’nın çok güzel örnekler barındırdığını söyledi. Uzun yıllar iş dünyasında çalıştığını anlatan Vekil Gökcan, şuanda da Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyon Üyesi olarak görev yaptığını vurguladı. Kadınlar üzerine yapılan tüm çalışmalarda görev almaktan büyük mutluluk duyduğunu vurgulayan Gökcan, “Bugün Türkiye’ye örnek olacak bir projenin lansmanında yer almaktan benim içinde büyük mutluluk ve gurur. Kadın elinin değdiği her şey çok güzel. Siyasette, ticarette, sosyal hayatta, kısacası toplumun her kesiminde daha fazla kadın olsun istiyoruz. Bunun için çalışıyoruz ve çalışmaya da devam edeceğiz. Projede emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından projede yer alan kadınlarla yapılan röportajlardan hazırlanan video film gösterimi yapıldı.

Gösterimin ardından sahneye davet edilen gecenin onur konuğu Arzuhan Doğan Yalçındağ,

“Projede yer alan başarılı, cesur ve insanı heyecanlandıran 63 kadını tecrübelerini paylaştıkları ve örnek teşkil ettikleri için tebrik ediyorum. Bugün sizlere hitap ederken, sizlerin röportajlarda cevapladığınız sorulardan yola çıkmak istedim. Bizim işe başlayışımız büyük plan ve stratejilerle olmadı. Babam Aydın Doğan işi eve getirir ve akşam yemeklerinde hayalleri, planları, sorunları, başarıları bizimle paylaştı. Bilginin ve üretmenin ne kadar kıymetli olduğunu yine bu akşam yemeklerinde öğrendim. O zamanki algımla gördüm ki babam tek başına dürüst, iyi niyetli ve çalışkan bir şekilde bir var olma çabası içindeydi. Dolayısıyla bende oluşan duygu da büyüyeceğim ve babama yardım edeceğimdi.  Bir şekilde biz onun uzantısı olarak iş hayatına atıldık. Başka bir iş yapmayı düşünmedik bile.” diyerek işe başlama sürecini ve bu süreçte yaşadığı baba kız ilişkisini katılımcılarla paylaştı. Arzuhan Doğan Yalçındağ konuşmasını şu sözlerle noktaladı: “Kızının yoluna ışık olan, onun parlaması için destekleyen babaları sevgiyle selamlıyorum.”

Arzuhan hanımın konuşmalarının ardından projede yer alan kadınlar, projeyi hazırlayan kurul üyelerine, Borsa/Oda Başkanları sahneye davet edilerek adlarına Darüşşafaka’ya yapılan bağış belgeleri ve kitapları takdim edildi.

1363

Haber görselleri