TOBB 75’İNCİ GENEL KURULU GERÇEKLEŞTİRİLDİ


TOBB 75’inci Genel Kurulu Ankara’da iki günlük bir programla gerçekleştirildi. İlk gününde Hizmet Şeref Belgesi ve Plaketleri ile Proje Ödülleri töreni ve Anıtkabir ziyareti gerçekleştirilirken, ikinci gün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla Genel Kurul yapıldı.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) 75’inci Genel Kurulu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (ETÜ) Salonu’nda yapıldı. 1-2 Mayıs tarihlerinde iki gün olarak gerçekleştirilen Genel Kurul’a Muğla Ticaret ve Sanayi Odası (MUTSO) Meclis Başkanı H. Koray Özcan, Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Ercan, Meclis Başkan Yardımcıları Miraç Cin ve Ali Çorlu, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sedat Tuncer, Yönetim Kurulu Üyeleri Ömer Öcal ve Mehmet Çahan, TOBB Delegeleri Feyzi Akgül, Salih Atayolu, Ahmet Zeybek, Oğuz Oktay Turgut, Mevlüt Acar, Recai Keçeci, Habil Muslu ve Sezgin Yiğit, Kadın Girişimciler Kurulu İl İcra Komitesi Başkanı Mehtap Şeniz Çahan, Genç Girişimciler Kurulu İl İcra Komitesi Başkanı Mehmet Yapıcı, MUTSO Genel Sekreteri Mehmet Çüçen ile MUTSO önceki dönem başkanı ve TOBB Genel İdare Kurulu Üyesi Bülent Karakuş katıldı.

MUTSO Heyeti, Genel Kurul öncesinde ilk olarak Oda-Borsa başkanları ve delegeleri ile birlikte TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu öncülüğünde Anıtkabir’de Ata’nın huzuruna çıktı.

Mevlüt Acar’a Hizmet Şeref Belgesi

TOBB’un 75’inci Genel Kurulu’nun ilk gününde Hizmet Şeref Belgesi ve Plaketleri ile Proje Ödülleri, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun ev sahipliğinde Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın da katılımıyla TOBB Konferans Salonu’nda sahiplerine verildi.​ Törende bir konuşma yapan Başkan Hisarcıklıoğlu, Oda ve Borsa proje yarışmasında finale kalanları ve camiaya uzun süredir hizmette bulunan delegeleri ödüllendirdiklerini hatırlatarak, “Bu tabloyla hepimiz iftihar edelim. Odalarımız-Borsalarımız adeta proje fabrikası haline geldi. Çalışıyor, üretiyor, şehirlerine yeni eserler kazandırıyor, üyelerimize daha çok hizmet sunuyorlar. Sadece yurt içinde değil, dışarda da bayrağımızı dalgalandırıyorlar.” ifadelerini kullandı. Oda ve borsaların, reel sektörün asli hizmet merkezleri olduğunu kaydeden Hisarcıklıoğlu, oda ve borsaların kurumsal hizmet kapasitelerinin arttığına, dünyanın örnek aldığı bir yapıya dönüştüğüne işaret etti.

Ödül töreni kapsamında MUTSO Meclis Üyesi ve TOBB Delegesi Mevlüt Acar’a Hizmet Şeref Belgesi takdim edildi.

Başkan Hisarcıklıoğlu, “Birliğimiz ebedi, gündemimiz ekonomi”

Genel Kurulun ikinci gününde Türkçe Konuşan Girişimciler programı kapsamında 16 ülkeden gelen temsilcilerin de misafir olarak yer aldığı törende açış konuşmasını yapan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ‘birliğimiz ebedi, gündemimiz ekonomi’ temasına vurgu yaparak, iş dünyasının önümüzdeki süreçte gündemin ekonomi olmasını istediğini söyledi.

Hisarcıklıoğlu, “Bizim kökenimizde geçmişimizde ayrılık-gayrılık yok. Doğduğumuz şehirler inancımız fikrimiz farklı olabilir. Ama bu ülkenin sorunları da zenginliği de bizim. Türkiye hepimizin. Hemen şimdi kucaklaşma zamanı. Birlik ve beraberliğimizi perçinleme zamanı. Tüm farklılıklarımızı zenginlik olarak kabul edecek, bu zenginlikle ülkemizi daha da büyüteceğiz. Türkiye, dünyanın en büyük ekonomileri arasında yerini alacak ve lider ülke haline gelecek. Önümüzde 4 yıllık seçimsiz bir dönem var. Bu fırsatı iyi değerlendirmeli, kesintisiz bir icraat dönemine çevirmeliyiz. İstikrar sürsün, Türkiye reformlarla büyüsün. Ekonomiyi gündemin ilk maddesi olmalı, rekabet gücünü artıracak yapısal reformları arka arkaya hayata geçirmek zorundayız. Zira ekonomide atılacak çok adım yapılacak çok iş var. Hükümetimiz seçim öncesinde bunun sinyalini verdi. Seçimler geride kaldığına göre artık hızla harekete geçilmesini bekliyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan iş dünyasına teşekkür

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da konuşmasında, TOBB’un 75’inci Genel Kurulu’nun ülke ve iş dünyası için hayırlara vesile olmasını dileyerek, TOBB Genel Kurulu’nun yönetimin, ticaretin, ihracatın, istihdamın, Türkiye ekonomisinin tamamının temsil edildiği bir çatı olduğunu belirtti. Bugün Türkiye’nin itibarı iftihar verici bir seviyeye ulaşmışsa bunda adeta bir alperen ruhuyla dünyada ayak basmadık yer bırakmayan girişimcilerin çok büyük emeği ve katkısı bulunduğunun altını çizen Erdoğan, “Bir kez daha Türkiye’nin büyümesi, güçlenmesi, gelişmesi, kalkınması, zenginleşmesi mücadelemize katkı veren her bir kardeşime teşekkür ediyorum.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları kaydetti: “Türkiye’yi 2023 hedeflerine birlikte kavuşturacağız. Türkiye’yi kur, faiz, enflasyon sarmalına hapsetmek isteyenlere karşı bu zaferi beraber kazanacağız. Son dönemde art arda ülkemize ve milletimize kurulan tuzakların sebebi siyasi olduğu kadar ekonomik olarak diz çöktürmektir. Geçmişte olduğu gibi patates, soğan meselesini neyle izah edeceğiz. Bunların hepsi bir siyasi müdahale anlayışı değil midir? İstiklalimize ve istikbalimize sahip çıkmaya kararlı olmaya kararlı olduğumuz için bize bedel ödetmeye çalışıyorlar. Ne yaparlarsa yapsınlar biz bu yoldan geri dönmeyeceğiz. Kaderin üstünde bir kader olduğu bilinciyle tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet ülküsüne sıkı sıkıya sarılacağız. Şimdi geçtiğimiz Ağustos ayından bu yana maruz kaldığımız ekonomik saldırılara hep birlikte çok daha güçlü cevap verme zamanı.”

Cumhurbaşkanı’ndan İstihdam Çağrısı

 Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: “Yaklaşık 1,5 milyon üyesi bulunan TOBB’un her bir üyesi kalksa, bir iki tane istihdam sağlasa bu sayı 3 milyona varır. O gün bu sözleri aldık. Yıl sonuna kadar bu istihdamı bekliyoruz. Bu milleti çok sevdiğini iddia edenler, TOBB iktidarın yan bahçesi midir şusu mudur, busu mudur? Yani TOBB’un böyle bir mili meselede bir istihdam meselesinde hükümetle dayanışma içinde olmasında daha doğal, daha tabii ne olabilir. Çağrımızı yaptık. Sadece TOBB’a değil diğer STK’lara da aynen yönelteceğiz. “Burası Türkiye, burada iş var” sloganıyla yola çıktık.”

697

Haber görselleri