MUTSO COĞRAFİ İŞARET ÇALIŞMALARINA DEVAM EDİYOR


MUTSO Coğrafi İşaretini aldığı beş ürünün ardından Ula Sarımsağı, Gökova Susamı ve Muğla Simidi için çalışmalara start verdi.

Muğla Ticaret ve Sanayi Odası (MUTSO) Coğrafi İşaret çalışmalarına devam ediyor. Muğla Tarhanası, Muğla Köftesi, Muğla Saraylısı, Muğla Beyazı Mermeri ve Kavaklıdere Cevizinin ardından Ula Sarımsağı, Gökova Susamı ve Muğla Simidi için çalışmalara başlandı.  Bu kapsamda 4 Haziran Cuma günü Ula Belediyesi’nde Ula Sarımsağı ve Gökova Susamı İhtisas Komisyonu toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya, Ula Belediye Başkanı Özay Türkler, Ula İlçe Tarım Müdürü ve aynı zamanda Veteriner Hekim Ahmet Donduran, Ula Ziraat Odası Başkanı Mehmet Kavasoğlu, MUTSO Proje Biriminden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Yusuf Kayacık başta olmak üzere ilgili kurum yetkilileri ile susam ve sarımsak üreticileri katıldı. Toplantıda,  coğrafi işaret nedir, coğrafi işaret türleri, ihtisas komisyonunun görevleri, coğrafi sınır belirlenmesi, ürünlerin ayırt edici özellikleri, üretim ve hasata ilişkin bilgiler konuşuldu.

Ula’nın ardından MUTSO Hizmet Binasında gerçekleştirilen İhtisas Komisyon toplantının konusu Muğla Simidi oldu. Buradaki toplantıya Muğla Yiyecek Maddeleri Yapanlar ve Satanlar Esnaf Odası Başkanı Güven Akarken, Menteşe Belediyesi ve Menteşe İlçe Tarım Müdürlüğü yetkilileri ile simit üreticileri katılım sağladı.

Toplantıda görüşülen konular; coğrafi işaret nedir, coğrafi işaret türleri, ihtisas komisyonunun görevleri, coğrafi sınır belirlenmesi, ürünlerin ayırt edici özelliklerinin yanı sıra Muğla Simidinin üretim yöntemleri ile tarifnamesi oldu.

Her iki toplantıda Marka Vekili Önder Aydın tarafından ‘Coğrafi İşaret Tescil Süresi’ konulu sunum gerçekleştirildi.

158

Haber görselleri