Başkanın Mesajı

Başkanın Mesajı

Değerli Üyelerimiz,
Genel seçim süreci, TOBB genel kurulu, Kurban Bayramı derken yaz sezonunu neredeyse yarıladık.
9 günlük bayram tatili, Muğla’nın en önemli ekonomik sektörlerinden turizm açısından ilimize oldukça hareketlilik sağladı. Otellerdeki ve tatil beldelerindeki doluluk her sektöre yansıdı. Yabancı turist sayımızdaki yükseliş ile önemli bir döviz girdisi de sağlanmış oldu.
Yerli ve yabancı turistlerin hareketliliğinin sezon boyunca sürmesi ve sezonun tüm sektörler ve işletmeler için bereketli geçmesini bekliyoruz.
Burada en büyük korkumuz 2 yıldır yaz sezonunda yaşadığımız orman yangınlarının tekrar yaşanması. Uzmanların görüşü, bu yaz sıcaklık seviyelerinde rekor yaşanacağı yönünde. Doğal afetler konusunda yetkililerin hazırlıklı olmasının yanısıra hem vatandaşlarımızın hem de ilimize gelen misafirlerimizin son derece dikkatli olmaları konusunda hassasiyet istiyoruz.
Kıymetli üyelerimiz,
Gerek geçtiğimiz yılki yüksek enflasyon oranları gerekse Güneydoğu Anadolu Bölgesinde 11 ilimizi etkisi altına alan deprem felaketinin ülke ekonomisine yansıması enflasyon oranına ciddi bir etki yaptı. Kaldı ki 100 Milyar Dolar’a yaklaşan deprem felaketi maliyeti ile enflasyonun kısa vadede normale dönmesi oldukça zayıf bir ihtimal.
Şuandaki mevcut durum göz önünde bulundurulduğunda, reel sektörün, 2024 yılı ortalarına kadar sıkıntılı bir süreç yaşayacağını öngörüyoruz. Enflasyonun düşmesi ve sürecin normale dönmesi için kemer sıkma politikasının uygulanması gerekiyor. Ancak bu özveri yalnızca reel sektörden beklenmemeli. Bu ülkede, bu topraklarda varlıklarını sürdüren iş dünyası temsilcileri, işçiler ve vatandaşların yanısıra kamunun da tasarruf ederek, birlikte hareket etmesi gerekiyor. Enflasyonun düşmesi için bu sorumluluğu herkesin birlikte taşıması gerekiyor.
Bizler iş dünyası temsilcileri olarak sektörleriniz yaşadığı sorunları tespit etmek ve gerekli çalışmalara önayak olmak amacıyla komitelerimiz aracılığıyla çalışmalarımızı sürdürüyoruz.
İlimizi ve siz değerli üyelerimizi ilgilendiren her türlü soru ve sorun için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
Saygılarımla
Bülent KARAKUŞ
Yönetim Kurulu Başkanı