ÇAD YATIRIM İMKANLARI

Sayın Üyemiz,
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden alınan bir yazıda, Ticaret Bakanlığımızdan alınan bir yazıya atıfla, Encemine Büyükelçimizce Çad Ekonomi ve Planlama Bakanı Issa Doubragne ile bir görüşme gerçekleştirildiği bildirilmektedir.

Anılan görüşme kapsamında, adı geçen Bakanın ülkemizin ciddi miktarlarda susam ithal ettiğini belirttiği, benzer bir şekilde Çinlilerin kendilerine başvurarak toplu olarak 1 milyon ton susam satın almak istediklerini, bu susamın hemen hemen hiç işlenmeden ihraç edileceğini, ancak KOBİ’ler aracılığıyla susam, Arap zamkı ve yer fıstığı gibi tarım ürünlerini işleyerek ihraç etmeyi tercih ettiklerini belirttiği ifade edilmektedir.

Yazıda devamla, susam ve Arap zamkının en azından birinci safha işlenmesine yönelik olarak Çad’da örnek tesisler kuracak yatırımcılar önerilmesinden ve bu yatırımcılarla çalışılmasından memnuniyet duyulacağı belirtilmektedir.

Söz konusu yatırıma ilgi duyan firmaların Tarım ve Orman Bakanlığı’na iletilmek üzere anara.daylan@tobb.org.tr ile iletişime geçmeleri rica olunmaktadır.”

488