Dijital Rekabet Yarışması Çağrısı hk.

Değerli Üyemiz,

2021- 2027 döneminde AB Araştırma ve Yenilik Çerçeve Programı Ufuk Avrupa altında konumlandırılan Avrupa Yenilik ve Teknoloji Enstitüsü (EIT); 2014 yılından bu yana ‘derin teknoloji’ alanında başarılı girişimlere destek sağlayan Dijital Rekabet Yarışması(Digital Challenge) düzenlenmektedir. Yarışma kapsamında gelişmiş, kopyalanması zor dijital altyapıya sahip ürün ve hizmetler sunan büyüme aşamasındaki girişimcilerin, uluslararası bir ölçeğe erişmeleri ve olgunlaşmaları hususlarında destek sunulmaktadır. 2014’teki ilk yarışmadan bu yana 2500 ürünün sunulduğu program sayesinde pek çok teşebbüs uluslararası nitelik kazanmış ve altyapılarını geliştirme fırsatı bulmuştur. Dijital Rekabet Yarışması kapsamında en başarılı yirmi başvuru sahibi; şirket temsilcileri, yatırımcılar ve uzman jüri grubunun bulunduğu bir etkinliğe davet edilecek ve bu yirmi başarılı başvuru sahibi arasından seçilecek en başarılı üç girişimci, toplamda 250 bin avroluk para ödülünün yanı sıra uzman bir ekip tarafından sağlanan nitelikli bir eğitim programı ve “şirketler, KOBİ’ler, araştırma enstitülerinden” oluşan iki yüzden fazla sayıda üyeye sahip bir yenilik ağına katılma şansı elde edecektir.

Dijital Rekabet Yarışmasına başvuruda bulunabilmek için,

  • Uluslararası piyasalara açılmak isteyen ve hızla gelişen bir teknoloji şirketi olmak,
  • En erken on yıl önce kurulmuş olmak ve büyüme aşamasında olmak (2020 yılında minimum 300 bin avro gelir elde etmiş ya da minimum 2 milyon avro yatırım almış olmak) şartları aranmaktadır.

Ufuk Avrupa Programı kapsamında duyurulan ve 10 Mayıs 2021’e kadar başvuruya açık olacak “Dijital Rekabet Yarışması” çağrısına ilişkin başvuru şartlarını gösteren belgeye, Ek’te ulaşılabilir, ayrıca çağrıyla ilgili sorular için programın koordinatör kuruluşu olan TÜBİTAK ile (ncpdis@tubitak.gov.tr) ve AB Başkanlığı ile (abprogramlari@ab.gov.tr) iletişime geçilebilir.

139