Kayısı Rekolte Tahmin Çalışmaları

Tarım ve Orman Bakanlığından Birliğimize iletilen ekte kayıtlı yazıda, kuru kayısı rekolte tahmin çalışmaları Malatya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü koordinasyonunda Malatya Kayısı Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü, Ticaret İl Müdürlükler, Üniversitelerin Ziraat Fakülteleri, Ziraat Odaları ve Ticaret Borsalar/Odaları’ndan temsilcilerin katılımıyla oluşturulacak “Kayısı Rekolte Tespit Komisyonu” tarafından yürütüleceği ifade edilmektedir.

Bu kapsamda, kayısı rekolte tahmin çalışmalarına katılım sağlanması, çalışma sonuçlarının Tarım ve Orman Bakanlığına bildirilip rekolte tahmin tespit çalışmaları sonuçlanıncaya kadar kamuoyu ile paylaşılmaması ve ilgili birimlerinizin bilgilendirilmesi hususunda gereğini rica ederim.

Tarım ve Orman Bakanlığı – Kayısı Rekolte Tahmin Çalışmaları;

Üretim miktarı ve ihracatı ile dünya lideri konumunda olduğumuz kuru kayısı ürünü ülke ekonomisine sağlamış olduğu katma değerin yanında yetiştiği bölgeye özgü ürünlerimizin başında gelmektedir.

Ülkemiz için önem arz eden ürünlerin rekolte tahminleri İl Tarım ve Orman Müdürlüklerimiz koordinasyonunda sektörün tüm bileşenlerinin aktif katılımıyla tespit edilmektedir. Bu kapsamda, taze ve kuru kayısıda 2023 yılı rekolte tahmin çalışmaları yürütülecek ve kamuoyuna açıklanacaktır.

Bu doğrultuda, kuru kayısı rekolte tahmin çalışmaları Malatya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü koordinasyonunda Malatya Kayısı Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü, Ticaret İl Müdürlükleri, Üniversitelerin Ziraat Fakülteleri, Ziraat Odaları ve Ticaret Borsaları/Odaları’ndan temsilcilerin katılımıyla oluşturulacak “Kayısı Rekolte Tespit Komisyonu”tarafından yürütülecektir. Kayısı rekolte tahmin çalışmalarına katılım sağlanması, çalışma sonuçlarının Bakanlığımıza bildirilip rekolte tahmin tespit çalışmaları sonuçlanıncaya kadar kamuoyu ile paylaşılmaması ve ilgili birimlerinizin bilgilendirilmesi hususunda,

266