2.EL OTO ALIM SATIM YAPANLAR MESLEKİ YETERLİLİK BELGELERİNİ ALDI


İkinci el motorlu kara taşıtları alım satımı yapanlara yönelik düzenlenen Mesleki Yeterlilik Eğitiminde başarılı olan 14 kişi belgelerini aldı.

Muğla Ticaret ve Sanayi Odası (MUTSO) ile Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezleri (MEYBEM) işbirliğinde verilen Mesleki Yeterlilik Belgesi sınavlarının, ikinci el motorlu kara taşıtlarının ticareti kapsamında gerçekleştirilen ilk sınavlarında, başarılı olan 14 kişi belgelerini aldı. 28-29 Ekim 2018 tarihlerinde teorik ve uygulamalı olarak düzenlenen sınavlar sonucunda başarılı olan kişilere Mesleki Yeterlilik Belgeleri, 28 Ocak Pazartesi günü, MUTSO’da düzenlenen törenle takdim edildi.

Ticaret İl Müdürü Mehmet Demirtaş, Ticaret İl Müdürlüğü Şube Müdürü Ergün Yıldız, Ticaret İl Müdürlüğü Yetkilileri Hatice Durmaz ve Eşref Çelik’in de hazır bulunduğu törenin açılış konuşmasını yapan MUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Ercan şunları kaydetti: “İkinci el motorlu kara taşıtlarının ticareti hakkında yönetmelik uyarınca ikinci el araç alım satımı yapan firma sahipleri ve personellerine yönelik mesleki yeterlilik belgesi zorunluluğu getirilmişti. Bu kapsamda,  Odamız ve MEYBEM işbirliğinde 28-29 Ekim 2018 tarihlerinde Muğla’da ikinci el araç alım satımı yürüten firma sahipleri ve personellere yönelik mesleki yeterlilik sınavlarının ilki düzenlenmişti. Teorik ve uygulamalı gerçekleştirilen sınavlara katılarak bilgi, beceri ve yetkinliklerini gösterme imkânı bulan ve sınavlardan başarılı olan katılımcılar MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi almaya hak kazandı. Kendilerini tebrik ediyorum.”

Başkan Mustafa Ercan’ın açıklamalarının ardından Ticaret İl Müdürlüğü yetkilileri tarafından yetki belgesinin ne olduğu ve yapılması gerekenler hususunda bilgilendirme yapıldı. Bu kapsamda şu bilgilere yer verildi: “6585 sayılı Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanuna dayanılarak hazırlanan İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik 13/02/2018 tarihli ve 30331 sayılı Resmî Gazetede yayımlanmıştır. 13 Ağustos 2018’den önce faaliyette olan işletmeler 13 Ağustos 2019 tarihine kadar yetki belgesi alacak. Toplu işyerleri, 13 Ağustos 2019, Taşıt pazarları ise 13 Ağustos 2020 tarihine kadar Yönetmelikte öngörülen nitelikleri sağlayacak. Yetki belgesi, 13 Mayıs 2018 tarihinden itibaren Ticaret İl Müdürlüklerince verilmeye başlandı. 13 Ağustos 2018 tarihi itibariyle satış öncesinde, TSE Hizmet Yeterlilik Belgesi sahibi işletmeler tarafından düzenlenmiş ekspertiz raporu alınması zorunlu olacak.”

Yapılan açıklamaların ardından, düzenlenen ilk sınavlarda başarılı olan ikinci el araç alım satımı yürüten firma sahipleri ve personellerinden olan 14 kişiye Mesleki Yeterlilik Belgeleri takdim edildi.

 1. Etap Sınav İçin Başvurular Sürüyor

MUTSO tarafından ikinci el araç alım satımı yapan firma sahipleri ve personellerine yönelik 19-20 Ocak tarihlerinde ikinci etap olarak gerçekleştirilen sınavın sonuçlarının önümüzdeki günlerde açıklanması bekleniyor. Üçüncü tur sınavın ise başvuruları sürüyor. Sınava girmek isteyen ikinci el araç alım satımı yapan firma sahipleri ve personellerinin MUTSO Eğitim Birimi ile iletişime geçmesi gerekiyor.

Yetki Belgesi

 • İkinci el ticareti, işletmesi adına yetki belgesi alan tacirler ile esnaf ve sanatkârlar tarafından yapılabilir.
 • Yetki belgesi, işletmenin bulunduğu yerdeki ticaret il müdürlükleri tarafından Bilgi Sistemi üzerinden veriliyor.
 • 5 yıl geçerlidir.
 • Her işletme için ayrı ayrı düzenlenir ve devredilemez.
 • İşletmenin herkes tarafından görülebilen bir yerine asılır.

Yetki Belgesi Verilmesinde Aranan Şartlar

 • İşyerlerinin fiziksel şartları taşıması,
 • Meslek Odasına kayıtlı olma,
 • Gelir veya kurumlar vergisi mükellefi olma,
 • 18 yaşını doldurma,
 • En az lise mezunu olma,
 • Mesleki yeterlilik belgesine sahip olma,
 • İflas etmemiş veya iflas etmiş olunsa bile itibarını yeniden kazanmış olma,
 • Konkordato ilan etmemiş olma,
 • Belirli suçlardan hüküm giymemiş olma.
 • Ayrıca ihtiyaç halinde Bakanlık, mesleki eğitim şartı getirebilecek.

1399

Haber görselleri