444 YÜZÜCÜ CARETTALARLA KULAÇ ATTI


Dalyan İztuzu Kumsalı’nda toplanan İngiltere, Hollanda ve Almanya’nın da aralarında bulunduğu 6 farklı ülkeden 444 yüzücü, ‘Caretta carettalarla birlikte yüzüyorum’ sloganıyla düzenlenen yarışlarda mücadele etti.

Muğla’nın Ortaca İlçesi Dalyan Mahallesi İztuzu Kumsalı’nda toplanan 444 yüzücü, ‘Caretta carettalarla birlikte yüzüyorum’ sloganıyla düzenlenen yarışlarda mücadele etti. İztuzu Kumsalı’nın Boğazağzı Mevkii’nde bu yıl ilki yapılan yüzme yarışına Türkiye’nin çeşitli illerinden ve 6 farklı ülkeden 14-88 yaş arası yüzücüler katıldı.

‘Caretta carettalarla birlikte yüzüyorum’ sloganıyla düzenlenen yarışlar için sabah saatlerinde kayıtlarını yaptıran yüzücüler, ayaklarına çiplerini taktıktan sonra start verilmesini bekledi.

Muğla Valisi Amir Çiçek ile Muğla Ticaret ve Sanayi Odası (MUTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Karakuş’un start vermesiyle birlikte yüzücüler sığ sularda yaklaşık yüz metre koştuktan sonra yüzmeye başladı.

Kumsalın karşısında bulunan Delik Ada’nın etrafından dönen yüzücüler, başlangıç noktasına kadar olan 2 bin 144 metrelik parkurda yarışı tamamladı.

Carettalarla Birlikte Yüzdüler

Yarışa katılan yüzücüler, koruma altında bulunan caretta caretta’la birlikte yüzmenin çok farklı bir duygu olduğunu ifade ettiler. Etkinliği izleyen turistler ise etkinliğin çok anlamlı olduğunu ifade ettiler.

Muğla Valisi Amir Çiçek, kent turizminin deniz, kum ve güneşten ibaret olmadığını belirterek nisan ayında bile yüzme yarışması yapılabilmesinin Muğla’nın avantajlarından biri olduğunu belirterek, “Bu tür etkinliklerle Muğla’da alternatif turizmi geliştirmeyi ve turizmi 12 aya yaymak öncelikli hedefimiz” dedi.

MUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Karakuş ise şunları kaydetti: “Öncelikle bölgemizde hedefimiz turizmi 12 aya çıkarmak. Benim araştırmama göre Dalyan’da bugün  17 tane otelde yer yok. Restoranlarımızın hepsi dolu çarşıda büyük bir hareketlilik göze çarpıyor. Hedefimiz 12 ay turizm yapılabilen bir Muğla oluşturmak. Muğla dendiği zaman gerçekten çok güzel bir bölge hemen zaten güzelliklerinden bahsediyorlar. Bu güzellikleri de bu tür etkinliklerle tanıtmamız lazım. Burada çok önemli isimlerde yüzüyor sadece spor olarak bakmanın yanında zevk için yüzmek için gelen arkadaşlarımız var ve bunların içinde Türkiye’de tanınmış önemli isimlerde var. Mesela bizim odamızla ilgili arkadaşımız burada şu anda İstanbul Ticaret Odasının önceki başkanı aramızda Murat Yalçıntaş’ta bugün yarışa katıldı”

Organizasyon komitesinde; Muğla Ticaret ve Sanayi Odası, Muğla Büyükşehir Belediyesi, Ortaca Belediyesi ve Dalyan İztuzu Turizm ve Tanıtım Derneği yer aldı.

 

1060

Haber görselleri