ADRES PATENT FİRMASI AÇILIŞ


Odamız Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Ercan, Odamız üyesi Adres Patent firmasının Muğla Şubesi açılış programına katıldı. Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş’ün de bulunduğu programda şubenin Muğla’ya hayırlı olması temennisinde bulunuldu. Adres Patent, marka, patent, faydalı model, tasarım, yurt dışı tescil, coğrafi işaretler ve telif hakları konularında hizmet veriyor. Ayrıca ulusal ve uluslararası çapta faaliyet gösteren Adres Patent, Londra’da açtıkları merkezleriyle de müşterilerine hizmet sağlıyor.

Marka Tescili Nedir ve Neden Önemlidir?

Marka koruması esas olarak tescil yoluyla elde edilebilir. Marka tescili bir zorunluluk değildir. Fakat tescil marka üzerindeki hakları ispatlar ve marka ihlalini engeller. Bir markanın tescil ettirilmesi, benzer ya da taklit bir marka ile ihtilaf oluşması halinde çok güçlü bir koruma sağlar.

Nasıl Marka Tescili Yapılır?

Marka tescil başvurusunda bulunabilmek için, ticari işletme şartı aranmamaktadır. Şahıslar ve şahıs şirketleri de marka başvurusunda bulunabilir. Eğer şirket ya da kişi birden fazla marka için tescil almak istiyorsa her marka için ayrı ayrı tescil başvurusunda bulunmalıdır.

MARKA TESCİLİ‘NİN MARKA SAHİBİNE SAĞLADIĞI HAKLAR NELERDİR?

  • Marka Tescili sahibine, markayı tek başına kullanma hakkı ve izinsiz kullanılmasını önleme yetkisi verir.
  • Marka sahibi, tescil kapsamına giren aynı veya benzer mal veya hizmetlerle ilgili olarak karıştırılma ihtimali olan, tescilli markanın itibarından dolayı haksız bir yarar elde edecek veya tescilli markanın ayırt edici karakterine zarar verecek nitelikteki herhangi bir işaretin izinsiz kullanımını önleme hakkına sahiptir.
  • Tescilli bir marka başkasına devredilebilir, miras yolu ile intikal edebilir, kullanma hakkı lisans konusu olabilir, rehin verilebilir veya teminat olarak gösterilebilir.
  • Tescilli olmayan markalar, markaların tescili ve korunması hakkındaki yasalarla getirilen haklardan ve korumadan yararlanamazlar.

427

Haber görselleri