ALMANYA VE HOLLANDA SEYAHAT ACENTELERİ MUĞLA’DA


COOP TRR bünyesinde Almanya ve Hollanda’da faaliyet gösteren seyahat acenteleri, GEKA ve MUTSO işbirliğinde bir bilgilendirme turu gerçekleştirdi. Acenteler, Muğla, Aydın ve Denizli’de, turlar tarafından fazla bilinmeyen rotaları inceledi.

Muğla Ticaret ve Sanayi Odası (MUTSO)’nın çalışma ve bağlantıları ile Aralık 2023’te Muğla’da sağlık ve kültür turizminin arttırılması amacıyla görüşmeler ve ziyaretler gerçekleştirilmişti. Çalışmalar neticesinde MUTSO, Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA), Avrupa Türk Seyahat Acenteleri Birliği (COOP TRR) işbirliğinde Muğla, Aydın ve Denizli’de 6 günlük bir bilgilendirme turu organize edildi. Almanya ve Hollanda’da faaliyet gösteren COOP TRR Türk seyahat acenteleri yetkililerinden oluşan yaklaşık 25 kişilik heyet, Muğla, Aydın ve Denizli’de, Avrupa’da gezi turlarınca çok bilinmeyen noktaları gezdiler. 10-15 Mayıs tarihleri arasında 3 ilde planlana gezi programı kapsamında heyet, 12-13 Mayıs tarihlerinde Muğla’yı gezdiler. Muğla’da MUTSO ve Milas Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde gerçekleştirilen program çerçevesinde; Milas Çomakdağ Köyü, Yatağan Stratonikeia Antik Kenti, Menteşe Belen Kahvesi, Köyceğiz Yuvarlakçay, Dalyan Kanalı ve İztuzu Plajı, Menteşe Kültür Yolu-Arasta ziyaret edildi.

 MUTSO Başkanı Bülent Karakuş ve GEKA Genel Sekteri Özgür Akdoğan’ın da hazır bulunduğu Arasta gezisi sonrasında heyet Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Aras’ı ziyaret etti. Menteşe Belediye Başkanı Gonca Köksal’ın da yer aldığı ziyarette, MUTSO Başkanı Bülent Karakuş, MUTSO olarak süreçte yapılan çalışmalar ve hedefler hakkında bilgi verdi. Başkan Karakuş: “COOP TRR Başkanı sayın Gürhan Lale ile ilk olarak geçtiğimiz yıl Berlin’de düzenlenen sağlık turizmi fuarında tanışmıştık. Sonrasında kendilerini geçtiğimiz Aralık ayında öncelikle sağlık turizmi amacıyla ilimizde ağırlamış ve sağlık turizmi yetki belgeli sağlık kuruluşlarımız ile bir araya getirmiştik. Ardından yine Aralık ayı sonunda bu kez alternatif kültür rotalarını değerlendirmek amacıyla yine ilimizde misafir ettik ve potansiyel güzergahı incelemiştik. Bu çalışmaların sonucunda, GEKA’nın da desteği ile Aydın ve Denizli’yi de kapsayacak bir Güney Ege İnfo turu düzenledik. Almanya ve Hollanda’da faaliyet gösteren acentelerimizi bölgemizde ağırlıyoruz. Burada amacımız, deniz turizmi dışında ilimizin kültür turizmi, gastronomi turizmi ve alternatif turizm alanlarında potansiyelini ortaya koymak ve Avrupa’dan turisti bu bölgelere çekmek.” ifadelerine yer verdi.

 Ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade eden Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Aras, sektöründe uzman tur operatörlerinin ziyaretlerinin, ilin gelişimi açısından son derece önemli olduğunun altını çizerek, gezilen bölgelerde, turizmci gözüyle eksikliklerin neler olduğunun ifade edilmesini talep etti. Görüşleri tek tek alan Büyükşehir Belediye Başkanı Aras ve Menteşe Belediye Başkanı Köksal, tespit edilen eksiklik ve gerekli görülen ihtiyaçların giderilmesi noktasında çalışmaların memnuniyetle değerlendirileceğini ifade ettiler.

77

Haber görselleri