ALTERNATİF TURİZM POTANSİYELİ ELE ALINDI


Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası “Fethiye’de Turizmin 12 Aya Yayılması ve Alternatif Turizm Faaliyetleri” konulu bir panel düzenledi. Panele MUTSO adına Meclis Başkanı H. Koray Özcan katıldı.

Bölgenin turizm potansiyelinin değerlendirilerek, çeşitlendirilmesi ve turizm süresinin uzaması amacıyla Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası (FTSO)’nın 23 Kasım Cuma günü düzenlediği “Fethiye’de Turizmin 12 Aya Yayılması ve Alternatif Turizm Faaliyetleri” konulu panel DSİ Sosyal Tesisleri Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Fethiye Kaymakamı Muzaffer Şahiner, Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatçi ve Muğla Ticaret ve Sanayi Odası (MUTSO) Meclis Başkanı Hüseyin Koray Özcan, çok sayıda FTSO üyesi ve Fethiyeli katıldı.

Panelin açılış konuşmasını yapan FTSO Meclis Başkanı Mustafa Büyükteke, FTSO olarak temel amaçlarının bölgedeki faaliyet gösteren tüm sektörlerin gelişmesini sağlamak, ekonomik çeşitliliği arttırmak olduğunu söyledi. Büyükteke, “Hepimiz ayrı ayrı sektörlerde faaliyet göstersek de biliyoruz ki bölgemizin ana sektörü turizm ve turizmde yaşanan en küçük olumlu veya olumsuz hareketlilikten hepimiz etkileniyoruz. Hepimizin üzerinde mutabık olduğu konu turizmde destinasyon olarak aktivite çeşitliliğine gitmemiz yönünde oluyor.” diye konuştu.

Yurt içinde ve yurt dışında yapılacak tanıtımların bölge ekonomisi için çok önemli olduğuna vurgu yapan Büyükteke, “Bu tanıtım faaliyetlerinde Fethiye’nin alternatif turizm faaliyetlerini ön plana çıkarmamız şüphesiz ki diğer destinasyonlardan Fethiye’yi farklı kılacaktır.” dedi.

“Fethiye Marka Destinasyon”

FTSO Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çıralı da açış konuşmasında Fethiye’nin gerek zengin tarih ve kültür mirası ve eşsiz doğası, gerekse de turizm tesisleri ile dünyanın önemli turizm merkezlerinden biri olduğunu kaydederek alternatif turizm etkinlikleri açısından da ciddi bir potansiyele sahip olduğunu ifade etti.  Çıralı şöyle devam etti: “Deniz, kum ve güneş turizmi ile tanınan Fethiye aslında çok ciddi spor, tarih, sağlık, kültür turizmi potansiyeline de sahip. Her bölgesi farklı turizm alternatiflerine sahip olan Fethiyemiz, Babadağ’ı, Ölüdeniz’i, Kaya Köy’ü, Göcek’i, Saklıkent’i, Çalış’ı ile marka bir destinasyon.”

“Fırsatı İyi Değerlendirmeliyiz”

Günümüzde insanların “tatil”den beklentileri hızla farklılaştığını hatırlatan Osman Çıralı, buna bağlı olarak dünyadaki turizm anlayışının da değiştiğini belirterek şunları söyledi: “Bundan 15 yıl önce “tatil deyince insanların aklına sadece denize girip, güneşlenmek geliyorken, artık “tatil” kavramından beklenti başka bir noktaya ulaştı. Biz de, Fethiye olarak, bu süreci iyi değerlendirerek, fırsata dönüştürmeliyiz. FTSO olarak, Babadağ Projemizle, yamaç paraşütü sporuna öncelik vererek bu konuda önemli bir adım attık. Ama bu yeterli değil. Turizmin 12 aya yayılması için planlamamızı iyi yapmamız, bölgemizdeki mevcut potansiyeli, kaynakları en iyi şekilde değerlendirmemiz gerekiyor. Babadağ, ülke ve bölge turizmimiz açısından her geçen gün daha da önemli noktaya geliyor. Babadağ’dan yapılan yamaç paraşütü atlayış sayısı bizim devraldığımız 2011 yılında 57 bin 946 iken 22 Kasım tarihi itibarıyla atlayış sayısı ise 160 bini geçti.  Yılsonuna kadar bu sayının 170 bini bulmasını bekliyoruz. Babadağ’ın marka değeri her geçen gün artıyor.”

Panelde Stratejik Planlamanın önemi vurgulandı

Oturum başkanlığını Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (MSKÜ) İİBF İşletme Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Marangoz’un yaptığı panelde Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürlüğü Kültür ve Turizm Uzmanı Gürsel Gündoğdu “Türkiye’nin Turizm Stratejisi ve Alternatif Turizm”, İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Turizm Rehberliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Zafer Öter “Turizmin 12 Aya Yayılmasında Engeller ve Fırsatlar”, Marmaris Turizm Meslek Yüksek Okulu Müdür Vekili Doç. Dr. Cafer Topaloğlu “Fethiye’nin Alternatif Turizm Potansiyeli” konulu sunumlarını yaptı. Panelde Kırsal Kalkınma ve Kırsal Turizm Gönüllüsü Mustafa Bektaş ve Rehber Naci Dinçer ise uygulamadan örnekler verdi. Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürlüğü Kültür ve Turizm Uzmanı Gürsel Gündoğdu, paneldeki konuşmasında bakanlığın 2023 Turizm Planını katılımcılarla paylaştı.

“Turizmde Küçük Tesisler Krizden Daha Az Etkileniyor”

Kırsal Kalkınma ve Kırsal Turizm gönüllüsü Mustafa Bektaş, gönüllü olarak çalışmalarına destek verdiği Nallıhan Turizm Gönüllüleri Derneği’nin Nallıhan’da hayata geçirdiği uygulamaları anlattı. Ekoturizmin kırsal kalkınma ve tarımla mümkün olduğunun altını çizen Bektaş, “Dünyada ekonomik krizler hiç bitmeyecek. Bu nedenle turizmde küçük tesisler yapmak gerekiyor. Çünkü büyük tesisler krizlerden çabuk etkilenip 3 ayda yıkılıyor ama küçük tesisler krizlerde 18 ay ayakta kalabiliyor” dedi. Bölgesel çalışmalarda STK, idare, kurum ve kuruluşların birlikte hareket etmesi gerektiğini belirten Bektaş, sözlerine şöyle devam etti: “İlk önce tüm tarafları bir araya getirdik. Belediye başkanımız, kaymakamımız, sivil toplum kuruluşları, siyasi partilerin ilçe başkanları birlikte 1 yıl boyunca sadece kahvaltı yapıp sohbet ettik. Bu şekilde ilk önce kaynaşmayı, birlikteliği sağladık. Sonra Nallıhan’ın turizm planını oluşturup rapor haline getirdik. Nallıhan’ı ilk önce Nallıhanlılara anlattık. Okullarda eğitim verdik. Şu an bir öğrenci size Nallıhan’ı gezdirebilir. Esnafa ve turizme açılacak köylerde köylülere eğitim verdik. El sanatlarını geliştirdik. Şu an 786 kadın iğne oyası işinde çalışıyor. Onlara bir kooperatif kurduk. Dokumalar yaptık. Şu an 24 ülkeye satış yapıyoruz.”

Kitlesel turizmi hedeflemediklerini belirten Bektaş, sivil toplum örgütleri ile çalıştıklarını, kitlesel tanıtım yerine Nallıhan’ı gezmiş kişiler aracılığı ile tanıtım yaptıklarını kaydetti. Mustafa Bektaş, pek çok ilde, tanıtım amacıyla fotoğraf sergisi açtıklarını ifade etti.

12 Ay Turizmin Önündeki Engeller

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Turizm Rehberliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Zafer Öter de konuşmasında 12 ay turizm yapmanın önündeki engellere değindi.  Prof. Dr. Öter, “Turizm kendini öldürebilen bir sektör. Şehirleri bir tek sektöre bağlamamak lazım. Fethiye’de gelişmeye müsait pek çok sektör var. Fethiye’yi yüzde 80 turizm sektörüne endekslediğinizde en ufak bir sorundan şehirdeki tüm sektörler etkilenecekti” şeklinde konuştu. Dünyada pek çok insanın yılda 1 ay tatil yapabildiğini kaydeden Öter, bu bir ayın da parasal, hastalık ve okul gibi nedenlerle her zaman seyahatlerle değerlendirilemediğini, bu nedenle turizm sezonunun yaz aylarına sıkıştığını kaydetti.

Panel sonunda yapılan değerlendirmelerde Fethiye’de turizmle ilgili en kısa sürede bir stratejik plan hazırlanması ve yerel paydaşlar arası konuyla ilgili işbirliği yapılması konusunda görüş birliğine varıldı.

1004

Haber görselleri