BAŞKAN ERCAN, TATSO GENEL KURULUNDA


Berlin’de yapılan 13’üncü TATSO Genel Kurulu’na, TOBB Heyeti ile birlikte, MUTSO Başkanı Mustafa Ercan katıldı.

Türk-Alman Ticaret ve Sanayi Odası (TATSO) 13’üncü Olağan Genel Kurulu Almanya’nın Başkenti Berlin’de yapıldı. 14 Eylül Cuma günü gerçekleştirilen Genel Kurula, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu öncülüğünde bir heyet katıldı. Heyette Muğla Ticaret ve Sanayi Odası (MUTSO) adına Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Ercan yer aldı.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Genel Kurul’da yaptığı konuşmada, Türk-Alman Ticaret ve Sanayi Odası’nın Türkiye ile Almanya arasında bir köprü görevi üstlendiğini, entegrasyonu kolaylaştırmayı, girişimciliği özendirmeyi ve Almanya’da faaliyet gösteren üyelerine hizmet sunmayı amaçladığını söyledi.

Almanya’da iş yapmak isteyen Türkiye’deki girişimcilere de yardımcı olmayı hedeflediklerini anlatan Hisarcıklıoğlu, “Bu beklentiyle, TOBB ve Türkiye’den 141 Oda ve Borsamız, Türk-Alman Ticaret ve Sanayi Odasına üye oldu. Burası, Türk iş dünyası ve Oda ve Borsa camiası için son derece önemlidir. O nedenle bu Genel Kurula, ülkemizden geniş bir üst düzey heyetle iştirak ettik. Bu vesileyle, Odanın kuruşundan itibaren birlikte çalıştığımız, Alman Sanayi ve Ticaret Odaları Birliğine teşekkür ediyorum” dedi.

TATSO’nun, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin yurt dışı yapılanma çalışmalarının örnek projesi olduğunu belirten Başkan Hisarcıklıoğlu, “Buradan edindiğimiz tecrübeyle, yurt dışı yapılanma çalışmalarımız devam etti ve büyüdü. Kazakistan, Özbekistan, Sırbistan, KKTC, Kırgızistan ile de İkili Oda kurmuş durumdayız. Ayrıca, Türk-Arap Odası ve Türk-Afrika Odasını da kurarak faaliyete geçirdik. Tüm bunlar, oda-borsa sistemimizin yurtdışı iş bağlantıları daha da kuvvetlendirdi.” şeklinde konuştu.

Almanya ile iktisadi ilişkilerin öncelikleri arasında olduğuna dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, “Almanya, dünyanın dördüncü, Avrupa’nın da en büyük ekonomisi. Almanya’nın; entegrasyon ve mesleki eğitim alanındaki başarısı, diğer birçok alanda olduğu gibi, Almanya’nın küresel başarı hikayeleri arasında yer almakta. Bu başarıda, Alman Sanayi ve Ticaret Odaları Birliği’nin de çok büyük emeği ve katkısı var.” dedi.

TATSO Başkanı Rolf Konigs de TOBB’un ve Oda/Borsaların TATSO’ya verdiği destekler için teşekkür ederek, bu desteğin her geçen gün artmasından duyduğu memnuniyeti ifade etti.

780