“Demokrasi vazgeçilmezimiz, Milli İrade gücümüz, Kardeşliğimiz gücümüz”


İş dünyasından ortak açıklama:

“Demokrasi vazgeçilmezimiz, Milli İrade gücümüz, Kardeşliğimiz gücümüz”

 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile bünyesindeki 365 oda ve borsanın darbe girişimine yönelik ortak görüşü, dün ülke genelinde eş zamanlı olarak kamuoyuyla paylaşıldı. Yapılan ortak açıklamada, “Demokrasi vazgeçilmezimiz, Milli İrade gücümüz, Kardeşliğimiz gücümüz” görüşüne vurgu yapıldı.

 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile bünyesindeki 365 oda ve borsa, 15 Temmuz gecesi yaşananlara yönelik dün saat 11.00’de 81 ilde eş zamanlı olarak ortak bir açıklamada bulundu.  Yapılan ortak açıklamada, “Demokrasi vazgeçilmezimiz, Milli İrade gücümüz, Kardeşliğimiz gücümüz” görüşüne vurgu yapıldı.

 

Açıklama Muğla’da da, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Muğla Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Bülent Karakuş tarafından düzenlenen basın toplantısıyla kamuoyuyla paylaşıldı. Toplantıda, Meclis Başkanı Şükrü Altınay ile Meclis ve Yönetim Kurulu Üyeleri de hazır bulundu.

Açıklamasına, “15 Temmuz gecesi milletimiz ve milli kurumlarımız, demokrasimize kast eden alçakça bir saldırıyı önlemiştir” diyerek başlayan Başkan Karakuş, darbe girişimi haberlerinin ortaya çıktığı gecede, TOBB ve Oda-Borsa camiası olarak tepkilerini ilk anda ortaya koyduklarına dikkat çekti.

 

Karakuş açıklamasına şöyle devam etti:

“Bu hain kalkışmanın başarısızlığa uğraması, Türk Milletinin birlikte duruşu, kararlı tutumu ve demokrasiye sahip çıkma iradesiyle mümkün olmuştur.  Ülkemizin bütün kurumlarının, siyasi partilerimizin, sivil toplumun, basın kuruluşlarımızın, demokrasiyi sahiplenmiş olmasından herkes büyük bir mutluluk duymalıdır. Demokrasi düşmanlarına karşı iktidarı ve muhalefetiyle siyasi partilerimizin ve siyasetçilerimizin gösterdiği birlik, beraberlik ve kararlı duruş, en büyük takdiri hak etmektedir. Başta sayın Cumhurbaşkanımız, Meclis Başkanımız, Başbakanımız ve Meclisteki tüm siyasi partilerimizi, cunta heveslileri karşısındaki dik duruşlarından dolayı yürekten kutluyoruz. Gözü dönmüş darbecilerin saldırılarına büyük bir sebatla direnen, böylece Gazi unvanını bir kez daha hatırlatan Meclisimizle gurur duyuyoruz. Bu darbe girişimi karşısında direnen, tavır sergileyen herkese, başta kahraman emniyet görevlilerimize ve TSK’nın şerefli mensuplarına, gönül dolusu teşekkür ediyoruz. Onlara minnettarız. Ama en çok, darbecilerin silahları karşısında kahramanca direnen milletimizin azim ce cesaretiyle kıvanç duyuyoruz. “

 

Gücünü sandıktan, yetkiyi milletten almayan bir idare istemediklerinin de altını çizen TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve MUTSO Başkanı Bülent Karakuş, “Ülkemiz için demokrasi dışında bir seçenek de görmüyoruz. Ordu içinde örgütlenmiş bu terörist çetenin tamamen ortaya çıkartılmasını ve adalet önünde hesap vermesini bekliyoruz. Hayatını kaybeden şehitlerimize Allah’tan rahmet, kıymetli ailelerine sabırlar, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Milletimiz onları daima minnetle ve rahmetle anacaktır” dedi.

 

“Bu şerden hem demokrasimizi, hem birlik ve beraberliğimizi güçlendirerek çıkardık” diyen Karakuş, sözlerini şöyle tamamladı:

“Şimdi çok daha güçlü olmak, birbirimize daha fazla sarılmak, birbirimizi daha fazla sevmek zorundayız. Çünkü bizi biz yapan, bizi ayakta tutan, bizi millet yapan unsur budur. Ülkemizi kaosa sürüklemek isteyenlerin tuzağına düşmeyeceğiz. İş dünyası olarak daha fazla çalışma, üretme, istihdam sağlama zamanı diyoruz. Geçmişte olduğu gibi, bugün de, yarın da TOBB ve 365 Oda-Borsa olarak demokrasiden, milletimizden, devletimizden yana olmaya devam edeceğiz. Ülkemizin birliğine, kardeşliğimize ve demokrasimize karşı olanlarında karşısına dikileceğiz. Özel sektör olarak, ülkemiz ve milletimiz için daha büyük bir azimle çalışacak ve Türkiye’yi büyük hedeflere taşıyacağız. Halkın iradesi dışında hiçbir iradeyi tanımayacağımızı, demokrasiden vazgeçmeyeceğimizi ve darbe girişimlerini kabul etmeyeceğimizi bir defa daha vurguluyoruz.”

 

 

 

1316

Haber görselleri