EKMEK MALİYETLERİ GÖRÜŞÜLDÜ, YENİ FİYAT TAVSİYELERİ VERİLDİ


Muğla Ticaret ve Sanayi Odası (MUTSO), Gıda Ticaretinde faaliyet gösteren üyeleri bünyesinde barındıran 5’inci Meslek Komitesi fırıncılar ile bir araya geldi. İlçelerde faaliyet gösteren fırıncılarında katıldığı grup toplantısı, Komite Başkanı Feray Aydın’ın önderliğinde, 10 Haziran Perşembe günü MUTSO ev sahipliğinde gerçekleştirildi.
Toplantıya katılan MUTSO Meclis Başkanı H. Koray Özcan burada yaptığı konuşmada şunları kaydetti: “Odaların asıl yönetildiği yerler komitelerdir. Komiteler, sahada olan, o işin erbapları, o işin hâkimi, geliştiricileri ve sorunlarını en iyi bilenidir. Yani üretimin temelidirler. Bunun için komitelerimiz ve onların çalışmaları çok önemli ve değerlidir. Gerek şahsım gerek odamızın tüm organlarının konuyla ilgili bakışı bu şekildedir. Bu vesileyle üyelerimiz her zaman yanlarında olduğumuzu, üyelerimizin taleplerini her zaman dinleyip, önemseyerek titizlikle değerlendirdiğimizi bilmesini isteriz.”
5’inci Meslek Komitesinin toplantısına ilişkin görüşlerini aktaran Başkan Özcan, “Sayın komite başkanıyla ekmek fiyatlarının ve gramajlarının belirlenmesi konusunda ilk görüşmeler başladığında şunu tavsiye etmiştim. Geniş bir mutabakat yapmalıyız Ekmek temel tüketim maddesi olduğundan hükümetin, belediyelerin ve diğer odaların da görüşleri önemli. Biz 8 ilçeye hizmet veriyoruz ve maliyetleri farklı ilçelerimiz bunlar. Sektör de kendi arasında ikiye ayrılmış durumda. El emeği ile üretim yapan firmalar ve fabrikasyon üretimi yapan firmalar var. Girdi maliyetlerinin artmasından kaynaklı olarak gramaj ve fiyatlandırmada doğruyu bulabilmemizin yolu tüm bileşenlerin, hükümetin, valiliklerin, belediyelerin, kamu kurum ve kuruluşlarının, STK’ların, bütün bu arkadaşların, meslek sahiplerinin bir araya gelip bunu ortak bir akılla değerlendirmesinden geçiyor. Bunu sağladığınız için teşekkür ediyor, başarılı bir toplantı diliyorum.” ifadelerine yer verdi.
Meclis Başkanı Özcan’ın konuşmalarının ardından, Feray Aydın başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda, ilçeler bazında ekmek maliyetleri görüşüldü. Fiyat ve gramaj konusunda tavsiye karar belirlendi ve çalışmalar başlatıldı.
Alınan kararlar bir sonraki toplantıda detaylandırılarak ilgili merciler ile paylaşılacak.

453

Haber görselleri