EMEKÇİ KADINLAR MUTSO’DA BULUŞTU


8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kapsamında MUTSO Akademi tarafından kadınlara yönelik etkinlik düzenlendi.

Muğla Ticaret ve Sanayi Odası (MUTSO) ve bünyesinde kurulan MUTSO Akademi tarafından 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kapsamında kadınlara yönelik etkinlik gerçekleştirildi. Etkinliğe İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Meral Takeş, MUTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Dişcigil, MUTSO Meclis Üyeleri Selma Ünal ve Deniz Dakikoğlu, Nazar Unlu Mamuller A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehtap Şeniz Çahan, Uzman Doktor Reha Özlü ve emekçi kadınlar katıldı.

Düzenlenen etkinliğin açılış konuşmasını yapmak üzere kürsüye gelen (MUTSO) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Dişcigil şunları dile getirdi: “Geçmişi 1910 yılına kadar giden bu gün, ülkemizde 1921 yılından itibaren kutlanmaktadır. Dünya çapında kutlanan bugün 1975 yılında ve onu izleyen yıllarda daha yaygın ve yığınsal olarak kutlandı; hatta kapalı mekânlardan sokaklara taşındı. Bu özel günde kadınlarımızın ailevi, sosyal, ekonomik, siyasi kısacası her türlü alanda önemini anlatan konuşmalar yapılır; makaleler yazılır; tartışılır, konuşulur. Dileğim tüm kadınlarımızın özgürce fikirlerini sunmaları; toplumda hak ettikleri şekilde yaşamaları. korkmadan, ürkmeden, rahatça. Kadınlara karşı şiddetin hiç yaşanmaması; her türlü tacizden, zorbalıktan uzak bir şekilde yaşamaları; kendilerini güvende hissetmeleri. Kadınların kendilerine verilen haklara sahip çıkmaları; cumhuriyetimizin odak noktasında yer alan kadınlarımızın modern ve çağdaş günlere emin adımlarla ilerlemeleridir. Bunların gerçekleşmesi için biz erkeklere de büyük görevler düşmektedir; bu da yadsınamaz bir gerçektir.”

Dişcigil’in ardından kürsüye gelen MUTSO Meclis Üyesi Selma Ünal, kadının toplumu oluşturan en önemli halka olduğunu ifade ederek sözlerine şöyle devam etti: “ 20.yüzyılın başında Ulu Önder Atatürk, Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı başta olmak üzere, pek çok hakkı kanunlara dayandırarak verirken, bu konuda dünyanın pek çok gelişmiş ülkesine de ilham kaynağı olmuştur. Bütün bu mücadelelere ve kazanımlara rağmen, eğitimli de olsa; eğitimsiz de olsa, ülke gelişmiş de olsa; gelişmemiş de olsa kadınlara yönelik baskı, şiddet, mobbing gibi haksızlıklar halen devam etmektedir. Kadınların yürüttükleri mücadelenin temelinde, kadınların, dünyanın her tarafında yüzyıl önce olduğu gibi, bugün de eşitlik için, bağımsızlık için, politik haksızlıkların ortadan kalkması için, seçme ve seçilme hakkı, günlük çalışma saatlerinin, koşullarının ve ücretlendirmenin kadınların özelliklerine göre, yeniden düzenlenmesi gibi konular; yani kısaca, daha iyi yaşama ve çalışma koşulları elde edebilmek için mücadeleleri devam etmektedir. Kadının katılmadığı, kadının yok sayıldığı bir topluluğu medeniyet ölçüleri çerçevesinde değerlendirmek mümkün değildir.”

MUTSO Meclis Üyesi deniz Dakikoğlu ise: “ Bizler 8 Mart’ı sadece kadınların yılda bir kez hatırlanmaları değil, sorunlarının çözülene kadar tartışılması için bir fırsat ve imkân olarak görmekteyiz. Kadın sorunları, diğer toplumsal ve insani sorunlardan ayrı tutulamaz. Bilindiği gibi kadınlarımız; ekonomik ve sosyal hayatta da, iş yaşamında da varlar. Kadın olmadığı bir çalışma yaşamını, eksik, yetersiz ve anlamsız buluyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Açılış konuşmalarının akabinde Nazar Unlu Mamulleri A.Ş Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehtap Şeniz Çahan ve Elibelinde Tarımın Kurucusu Aslı Aksoy girişimci hayat hikayelerinden bahsetti. Dermotoloji Uzman Doktoru Reha Özlü: “Benim burada olma nedenim aslında sadece teşekkür. Bu etkinliği düzenleyip beni davet eden herkese teşekkürlerimi sunuyorum. Ve bütün kadınlarımızın Kadınlar Gününü kutluyorum.” dedi.

Konuşmaların ardından Dermatolog Reha Özlü ve ekibi tarafından tüm katılımcılara ücretsiz olarak güzellik ve kişisel bakım uygulamaları yapıldı. Etkinlik boyunca Uzman Dr. Reha Özlü ve Uzman Estetisyen Gülay Kirpi tüm kişisel sorulara yanıt verdi.

1393

Haber görselleri