HİSARCIKLIOĞLU, GENÇ GİRİŞİMCİLERE TAVSİYELERDE BULUNDU


TOBB GGK Bilgilendirme Seminerlerine Muğla İcra Komitesi de katılım sağladı. Seminerde bir konuşma gerçekleştiren TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, genç girişimcilere tavsiyelerde bulundu.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), 2-3 ve  4-5 Mart tarihlerinde 2 grup olarak gerçekleştirilmek üzere Genç Girişimciler Kurulu (GGK) Bilgilendirme Seminerleri düzenledi. 2-3 Mart tarihlerinde düzenlenen ilk etap seminerlere GGK Muğla İl İcra Komitesi adına Başkan Mehmet Yapıcı, Başkan Yardımcısı Çağkan Uran ve Komite üyeleri Zafer Çeliköz, Berke Altınsoy ve Kerim Ali Tosun katılım sağladı.

Seminere katılarak burada bir konuşma gerçekleştiren TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, konuşmasına İdlib’de şehit olan askerlere Allah’tan rahmet, yaralılara da şifa dileyerek başladı.

Genç girişimcilere tavsiyelerde bulunan TOBB Başkanı, içinde bulundukları kurumu daha iyi tanımalarını ve kendi başarılarını anlatarak, gençlere rol model olmalarını istedi.

2007 yılında Kadın Girişimciler Kurulunu, 2009 yılında ise Genç Girişimciler Kurulunu kurduklarını anlatan Hisarcıklıoğlu, 8 bin genç girişimcinin bir çatı altında buluştuğunu söyledi.

Yaptıkları çalışmaların duyulması için medyayı kullanmalarını isteyen Hisarcıklıoğlu, “Sosyal medyayı kullanın. Yazılı medya çok önemliydi. Artık hükmü bitti. İlinizde genç girişimci kurulu diye bir kurul olduğunu ve ilin başarılı girişimcilerinden bir araya gelen bir grubun olduğunu bir kere hissettirin. İlin protokolü, valisi, belediye başkanı, milletvekillerine merhaba deyin. Tanısınlar sizi. Önünüz ancak böyle açılacak. Oda/borsa başkanlarından tavsiye alın.” dedi.

Genç girişimci kurullarının TOBB’dan bütçe istediğine dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, “Aslında bütçe sizin elinizde var. Nerede var? Odanızda var. Akıllı adam ilindeki oda/borsalarla iyi diyalog kurarsa istediği kadar bütçe alır. Bütün mesele kendi becerinizi kendi başarınızı, faaliyetleriniz noktasında bütçeyi oda/borsalarımızdan alırsınız. İkincisi her il zengin olmak istiyor. Kalkınma ajansları bunun için var. Kalkınma ajanslarında proje yaparsanız ki akademik danışmanlarımızın görevi size yardımcı olmak. Her ilde akademik danışmanlarımızla yakın çalışmanız lazım. Sizden bir ricam da bu. Onlarla yakın çalışacaksınız ki proje yapabilin. Proje yapın kalkınma ajanslarından para alın.” şeklinde konuştu.

Hisarcıklıoğlu, zengin olabilmenin yolunun girişimcilikten geçtiğini, işsizliğin çözümünün de girişimcilik sayısının artmasına bağlı olduğunu belirtti. Gençleri girişimciliğe cesaretlendirmenin görevleri olduğunu vurgulayan Hisarcıklıoğlu, en büyük potansiyelin üniversitelerde olduğunu, üniversiteli gençleri girişimcilik konusunda cesaretlendirmelerini istedi.

Kötü günde bir araya gelebildiklerini ancak iyi günde de birarada olmak gerektiğini belirten Hisarcıklıoğlu, birbirlerini ötekileştirmemelerini tavsiye etti.

564

Haber görselleri