İL PANDEMİ KURULU TOPLANDI


Koronavirüsle mücadele kapsamında gelinen noktadaki tedbirler ve normalleşme sürecine dair alınan kararların görüşüldüğü İl Pandemi Kurulu Toplantısı gerçekleştirildi. Muğla Valisi Esengül Civelek başkanlığında düzenlenen toplantıya Odamız Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Ercan katıldı.

Toplantıda alınan kararlar kapsamında,  normalleşme sürecinde açılmasına karar verilen çay bahçeleri, dernek lokalleri, kahvehane, kıraathane, lokanta, restoran kafe vb. işyerleri faaliyetlerini saat 22.00’ye kadar sürdürebilecek. (Gel al ve paket servisi yapılan restoran vb. yerler saat 24.00’e kadar açık kalabilecek) Söz konusu işletmeler saat 22.00’den sonra temizlik, ertesi güne hazırlık vb. nedenlerle müşteri almamak kaydıyla çalışabileceklerdir. Bu işyerlerine maske takılarak girilecek, yeme içme faaliyeti dışında maske kullanımı sürdürülecektir. Masalarda sadece karşılıklı oturma düzeni sağlanacak, açık alanlarda dahil işletmenin tamamı mesafe kurallarına uygun olarak düzenlenecektir. İşletmelerde ortak kullanım amacıyla gazete, dergi vb. bulundurulmayacaktır.

Market, bakkal vb. işletmeler ise hijyen tedbirlerini almak kaydıyla faaliyetlerine saat 23.00’e kadar devam edebilecekler.

Plaj ve yüzme alanları ile park/bahçe, rekreasyon alanlarında ateş, öksürük, burun akıntısı, nefes darlığı gibi belirtileri olan Covid-19 hastası veya temaslısı olan kişiler plaj ve yüzme alanlarını kullanamayacak. Vatandaşların yüzme dışındaki etkinliklerde plaj alanlarında maske takmaları esas olacak. Plajlarda şezlong ve şemsiyeler arasında en az 1,5 metre mesafe olacak, 4 metrekareye 1 kişi düşecek şekilde plajların kullanılması planlanacak. Localarda mesafe kurallarına uygun olarak düzenleme yapılarak, 2 metre kareye 1 kiaşi olacak şekilde kapasite belirlenecek. Kişilerin hijyen açısından kendilerine ait plaj havlusu getirmesi/kullanması teşvik edilecek.

Giyim, ayakkabı, çanta süs eşyası, oyuncak vb. ürünlerin satıldığı sosyete pazarlarında “Pazar İçi Salgın Tedbir Planı” hazırlanacak. Plan düzenli aralıklarla değerlendirilecek. Pazara gelen müşterilerin mümkün olan en kısa süre içinde alış veriş yapıp bahse konu alandan ayrılması esas olacaktır. Pazarların tüm giriş ve çıkışları kontrol altına alınacaktır. Pazar yerlerine girişte maske kullanımı zorunlu olacak, Pazar yerleri/alanında tezgâh ve/veya tahtalar en az 3 metre mesafe olacak şekilde yerleştirilmelidir. Deneme kabinleri kullanılmayacaktır.

Spor merkezleri ve tesislerinde salgının yayılmasının engellenmesi için “İşletme İçi Salgın Tedbir Planı” hazırlanacak ve plan düzenli aralıklarla değerlendirilecektir. Tesis işletmecileri, tesisin tamamında sosyal mesafe önlemlerini almakla yükümlü olacaktır. Spor merkezleri, tesisleri ve salonlarında içeride 6 metrekareye 1 kişi olacak şekilde girişlere müsaade edilecektir. Bu alanlarda yapılacak her türlü aktivite için kişiler arası mesafe en az 2 metre olarak belirlenecektir.

İlimizde bulunan iki uluslararası havalimanlarında yurt dışından gelen yolcular için test yapılacak. Test sonucu pozitif çıkan kişiler hastanelerde tedavi altına alınacak.

Belediyeye ait toplu ulaşım araçları araç koltuk sayısı kadar yolcu ile hizmet verecekler. (15 gün süreyle alınan karar doğrultusunda sadece 9-12 metre uzunluğundaki toplu araçlarda koltuk sayısı kadar yolcu ile ayaktaki yolcuların yüzde 30’u kapasitede hizmet vermesi sağlanacaktır)

804