İŞLETMELER İÇİN SON TARİH 31 AĞUSTOS


Ticaret İl Müdürlüğü organizasyonunda MUTSO ev sahipliğinde ‘İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik Değişikliği’ konusunda bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.

Ticaret İl Müdürlüğü organizasyonunda düzenlenen ‘İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik Değişikliği’ bilgilendirme toplantısı 26 Ağustos Çarşamba günü Muğla Ticaret ve Sanayi Odası (MUTSO) ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Toplantıya, Ticaret İl Müdürü Mehmet Demirtaş, MUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa  Ercan, Muğla Ticaret Borsası Başkanı Hurşit Öztürk, Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası (FTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çıralı, Milas Ticaret ve Sanayi Odası (MİTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, Bodrum Ticaret ve Sanayi Odası (BODTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kocadan, Marmaris Ticaret Odası (MTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mutlu Ayhan ile ilçe belediyelerinin temsilcileri katıldı.

Toplantı hakkında kısa bir bilgilendirme yapan İl Müdürü Demirtaş:  ‘İkinci el oto alım satımı yapan işletmelerle ilgili 2018 yılında Ticaret Bakanlığı’nın çıkardığı bir yönetmelikte, tekrardan yönetmelik kapsamında bazı düzenlemeler yapıldı. Önceden bu tür faaliyet yürüten işletmeler bizden satışla ilgili yetki belgesi alarak, daha sonra işyeri açma ve çalışma ruhsatı alıyorlardı. Şimdi ise önce işyeri açma ve çalışma ruhsatı alınarak, bize yetki belgesi için müracaat edecekler. Bugünkü toplantımızın da amacı, ilçe belediyeleri başta olmak üzere ruhsat vermeye yetkili birim amirleri ve diğer personellere yönelik bilgilendirme yapmak.  En azından yönetmelikteki şartları, nelere dikkat etmeleri gerekiyor onları anlatalım istedik. 13 ilçe belediyesinden ve Ticaret ve Sanayi Odası başkanları ile beraber bir toplantı düzenledik” dedi.

İl Müdürü Demirtaş ayrıca şu ifadelere yer verdi: “İşletmelerin 31 Ağustos’a kadar yeni yönetmeliğe uygun yetki belgelerini almaları gerekiyor. Aykırılıkların tespit edilmesi durumunda idari para cezası işlemleri uygulanacaktır. 31 Ağustos’a kadar muhakkak yetki belgesi alınması gerekiyor. O tarihten sonra artık faaliyet gösteren firmaların da bir an önce belgelerini kendilerine uyumlu hale getirerek yönetmelik şartlarına göre bizden yetki belgesi alması gerekiyor. Sektör özellikle bu kurallara riayet etsin. Çünkü aykırılıkların tespit edilmesi durumunda, idari para cezası işlemleri uygulanacak. Dolayısıyla mağdur olmamak için bu faaliyeti yürüten işletmelerin biran önce yetki belgelerini almasında fayda var.”

Demirtaş’ın ardından Ticaret İl Müdürlüğü yetkilileri Hatice Durmaz ile Eşref Çelik tarafından İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik Değişikliğine ilişkin bilgilendirme sunumu yapıldı.

623

Haber görselleri