MALİYE BAKANI TOBB YÖNETİM KURULUNDA


MUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Karakuş’un da aralarında bulunduğu TOBB Yönetim Kurulu Toplantısı, Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın da katılımıyla TOBB İkiz Kulelerde gerçekleştirildi. Burada konuşan Hisarcıklıoğlu, son dönemde yaşanan badirelerin Türk özel sektörü için tüm dünyaya Türkiye ekonomisinin ne kadar güçlü olduğunu kanıtlamak konusunda çok iyi bir fırsat sunduğunu belirtti.

FETÖ’nün darbe girişiminin ardından kamu hizmetlerinde, özel sektör faaliyetlerinde ve yurt dışına taahhütlerde hiçbir aksama olmadığının altını çizen Hisarcıklıoğlu, açıklanan OVP’de 2016 için yüzde 3,2’lik bir büyüme tahmininin olduğunu hatırlattı.

Hisarcıklıoğlu, Türkiye’nin hızlı toparlandığını ve yoluna devam ettiğini vurgulayarak, “Bu dönemde kamu ve özel sektör arasında diyaloğu ve iş birliğini en üst düzeye çıkarmamız lazım. ‘Maliye Bakanlığının yüzü soğuktur’ derler ama sizin sayenizde sorunlarımızı en açık size anlatır olduk. Sorunlarımıza çözüm bulur olduk. Bu sürecin ilk meyvesi olan, birinci yatırım ortamı paketi hemen 15 Temmuz saldırısı öncesinde Meclisten geçti. Birbirinden önemli devrim niteliğinde adımlar attık.” diye konuştu.

Şirket kuruluşlarının basitleştirilmesi faydalı sonuçlar getirir

Şirket kuruluşunun basitleştirilmesinin son derece faydalı sonuçlar doğuracağını ifade eden Hisarcıklıoğlu, damga vergisi ve harçlarda sağlanan iyileştirmenin de kendilerini çok mutlu ettiğini bildirdi. Hisarcıklıoğlu, üyelerini yeniden yapılandırmadan yararlanmaya devam ettiğine dikkati çekerek, yatırımların proje bazlı desteklenmesine yönelik düzenlemenin de önemine işaret etti. Bunların devletin yatırımcılara sahip çıktığının en önemli göstergesi olduğunu dile getiren Hisarcıklıoğlu, şöyle devam etti: “Sayın Başbakanımız OVP’nin ana hatlarını açıkladı. Burada benim çok önemsediğim bir konu var. Büyüme oranımızı yüzde 5’in üzerine çıkarırken cari açığımızı yüzde 4’ün altına indirecek bir planlama yapılmış. Bu Türkiye’nin sürdürülebilir bir büyüme patikasına girmesi için olmazsa olmazdır. Ayrıca, Sayın Başbakanımızın açıkladığı reform alanlarından ilk 5’inin Türk özel sektörünün yargısal süreçlerde yaşadığı sıkıntıları çözmeye yönelik olması da büyük memnuniyet kaynağıdır. İnşallah bugünkü toplantımızda da birçok sorun alanını bakana ileteceğiz ve çözüme yönelik önerilerimizi istişare edeceğiz.”

Maliye Bakanı Ağbal

Maliye Bakanı Naci Ağbal ise yaptığı konuşmada, Türkiye ekonomisinin, önümüzdeki dönemde yapılacak yasal düzenlemeler, atılacak adımlar ve reformlarla daha güçlü hale geleceğini belirterek, “İhracatımız, büyüme oranları artacak.” ifadesini kullandı.

Ağbal, TOBB Yönetim Kurulu toplantısında, 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin değerlendirmelerde bulundu ve bu girişim karşısında TOBB üyelerinin, iş adamları ve sanayicilerin ortaya koyduğu duruşla verdikleri destekten dolayı teşekkür etti. Ağbal, “Son 14 yılda Türkiye ekonomisi hem ihracatını üçe katlamışsa hem sürekli bir şekilde büyümüşse, özellikle global kriz sonrasında 27 çeyrektir Türkiye ekonomisi büyüyorsa, bunun bir numaralı kahramanı Türk özel sektörüdür. Ekonomisine, hükümetine, ülkesine güvenen ve inanan özel sektör, her daim kim içeride, dışarıda ne yapmak isterse istesin ülkesine olan güvenini her zaman teyit etti.” şeklinde konuştu.

Gelecek yıl için de iddialı hedeflerinin bulunduğunu dile getiren Ağbal, bunun altını dolduracak yapısal reformları da Orta Vadeli Program (OVP) içinde gerçekleştireceklerini kaydetti.

Hisarcıklıoğlu, konuşmaların ardından, Bakan Ağbal’a üzeri işlemeli bir taş plak hediye etti. Toplantı hediye sunumunun ardından basına kapalı gerçekleştirildi.

1099

Haber görselleri