MUĞLA ODALARI VE BORSA’DAN ANKARA ÇIKARMASI


Bir dizi ziyaret için Ankara’ya giden Muğla Odaları ve Borsa Başkanları, TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu başta olmak üzere, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Orman Genel Müdürlüğü ve Ankara Ticaret Odası yetkilileri ile görüşmeler gerçekleştirdi.

Muğla Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Ercan, bir takım ziyaretler için Muğla Odaları ve Borsa Başkanları ile birlikte Ankara’ya gitti. Pek çok kurum ve yetkili isim ile görüşen Başkan Ercan, MUTSO üyelerinin sorunlarını, çözüm önerilerini ve taleplerini aktardı. Başkan Ercan’ın ilk durağı Orman Genel Müdürlüğü oldu. Burada Odun Dışı Ürün ve Hizmetler Dairesi Başkanı Özgür Balcı ile görüşen Başkan Ercan’a, Muğla Ticaret Borsası Başkanı Hurşit Öztürk ile Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası  Başkanı Osman Çıralı eşlik etti. Gerçekleştirilen ziyarette, Menteşe İkizce’de yapılması planlanan Yörük Köyü: Dırlavan için mesire alanı talebi, Yatağan Katrancı bölgesindeki fıstık çamlarının verimliliğinin artırılması için ağaç dibi çalı temizliği ve açıkta kalan köklerinin toprakla kapatılması, apiterapi için bal ormanlarının geliştirilmesi konularında talepler iletilip, konuya ilişkin dosya takdim edildi. Daire Başkanı Balcı’ya Coğrafi işaretli Muğla Saraylısı tatlısı hediye edildi.

 Muğla Odaları ve Borsa Başkanları TOBB’da

MUTSO Başkanı Mustafa Ercan, Muğla ili Oda ve Borsa Başkanları ile birlikte Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB)’ne giderek Başkan M. Rifat Hisarcıklıoğlu ile görüştü. Başkan Hisarcıklıoğlu’na Muğla’daki işletmelerin ve Oda üyelerinin yaşadığı başlıca sorunlar aktarıldı ve sorunlara ilişkin rapor sunuldu. Raporda özellikle pandemi sürecinde yaşanan gelişmeler ve işletmelere etkileri, bu etkilere istinaden yapılabilecek çalışmalar aktarıldı. Ziyarette Muğla Ticaret Borsası (MTB) Yönetim Kurulu Başkanı Hurşit Öztürk, Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası (FTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çıralı, Milas Ticaret ve Sanayi Odası (MİTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, Bodrum Ticaret Odası (BODTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Serdar Kocadon ve Marmaris Ticaret Odası (MTO) Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Mutlu Ayhan yer aldı. 

Başkan Ercan Türk Patent ve Marka Kurumunu Ziyaret Etti

Ankara’da ki ziyaretler kapsamında Muğla Odaları ve Borsa Başkanlarının bir sonraki durağı Türk Patent ve Marka Kurumu oldu. Burada TPMK Başkanı Prof. Dr. Habip Asan ile görüşen MUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Ercan, yeni coğrafi işaretler için Başkan Asan’dan  bilgi aldı.

Muğla Başkanları Turizm Bakanı Ersoy İle Görüştü

Başkan Ercan Ankara ziyaretleri kapsamında Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile görüştü. Başkan Ercan, Bakan Ersoy’a, Menteşe’de kentsel sit alanının deniz, kum ve güneş dışında turizme kazandırılmasına ilişkin yürüttükleri çalışmaları, bu çalışmalar çerçevesinde Mabolla Antik Kenti ile ilgili de bilgi verdi. Başkan Ercan ayrıca Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Adnan Diler ve MuğlaPark UNESCO Proje Koordinatörü Dr. Tamer Özalp ile Yatağan, Menteşe ve Ula ilçelerindeki soyut ve soyut olmayan kültür mirasların envanter çalışmalarına başlandığını’ “MUĞLAPARK” adıyla UNESCO’ya başvurunun planlandığı; bu proje kapsamında Muğla Valisi Orhan Tavlı, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, Ula Belediye Başkanı Özay Türkler, Yatağan Belediye Başkanı Mustafa Toksöz, Menteşe Kaymakamı Caner Yıldız, Yatağan Kaymakamı Onur Kökçü, Ula Kaymakamı Baha Başçelik, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (MSKÜ) Rektörü Hüseyin Çiçek, Çevre Şehircilik İl Müdürü Ömür Özdil, Turizm İl Müdürü Zekeriya Bingöl’e sunumlar yapıldığı bilgisini verdi. MSKÜ Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Adnan Diler ve MuğlaPark UNESCO Proje Koordinatörü Dr. Tamer Özalp ile Yatağan, Menteşe ve Ula ilçelerindeki soyut ve soyut olmayan kültür mirasların envanter çalışmalarına başlandığını’ “MUĞLAPARK” adıyla UNESCO’ya başvurunun planlandığı bilgileri Bakan Ersoy’a aktarıldı.

Konuyla ilgilenen Bakan Ersoy başkanların, Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan ve Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Gökhan Yazgı ile görüşmesini sağladı.

Muğla Başkanları ATO’da

Muğla Oda ve Borsa Başkanları ziyaretler çerçevesinde Ankara Ticaret Odası (ATO)’nı ziyaret etti. Heyeti, ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Halil İbrahim Yılmaz, Yönetim Kurulu Üyeleri Mehmet Fatih Çetinkaya, Süleyman Ekinci, Murat Ülkü Karakuş ile Genel Sekreter M. Gökhan Özdemir ağırladı. Ziyaretin ardından ATO Başkanı Baran’ın öncülüğünde Oda Başkanları, Artankara 7’nci Uluslararası Çağdaş Sanat Fuarı’nda sergilenen eserleri inceledi.

Odaların çalışmaları ve iyi uygulamalarından bahsedildi. Başkan Ercan ayrıca, geçtiğimiz haftalarda annesini kaybeden ATO Başkanı Baran’a taziye dileklerini sundu.

Muğla Heyetini Ticaret Bakan Yardımcısı Sezai Uçurmak Kabul Etti

Başkan Ercan son olarak Ticaret Bakanlığına bir ziyaret gerçekleştirdi. Burada Ticaret Bakan Yardımcısı Sayın Sezai Uçarmak ile görüşen MUTSO Başkanı Ercan, Kısa Çalışma Ödeneğinin devam ettirilmesinin yerel işletmeler için çok önemli olduğunu ifade etti. Başkan Ercan ayrıca, yerel mağaza ve marketlerin zincir mağazalar karşısındaki rekabetinde dezavantajlı olduğunu aktararak, bu konudaki sorunlar ve çözüm önerileri kapsamında talepleri iletildi.

705

Haber görselleri