MUĞLA’NIN İKİ ELEKTRİKLİ ARACI YARIŞA HAZIR


Muğla Ticaret ve Sanayi Odası (MUTSO) olarak 2019 yılından bu yana hamiliğini yaptığımız ve maddi-manevi destek sağladığımız Muğla Şehit Ziya İlhan Dağdaş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemizin öğrencileri, tamamını kendilerinin hazırladıkları iki elektrikli araç ile Liseler Arası Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışlarına katılmak üzere İzmit’e gitti. Teknofest kapsamında düzenlenen ve iki yıldır liselilerin katılımına açık olan yarışmada, Muğla Şehit Ziya İlhan Dağdaş MTAL öğrencileri geçtiğimiz yıl hazırladıkları ismini bölgemizde bir sincap türünden alan Gale 48 isimli araç ile Jüri Özel Ödülünü almaya hak kazanmışlar ve bizi gururlandırmışlardı. 23-24 Temmuz tarihlerinde yapılacak yarışma için hazırlıklara yılın başında başlayan ekibimiz, Gale 48’i yüzde 80 oranında yenileyerek ve geliştirerek yarışmaya yeniden başvurdu. Ayrıca kısa süre önce vefat eden okul öğretmenlerinden Ahmet Mocan’a ithafen ismi verilen Mocan 48 ile Muğla Şehit Ziya İlhan Dağdaş (MTAL), yarışmaya iki araç ile katılan tek okul oldu.

Okul bünyesinde Metal Teknolojisi, Motor Teknolojisi ve Elektrik Elektronik Teknolojisi bölümlerinden 13 öğrenci ve 4 öğretmen ile iki ekip oluşturuldu. Yarışmada MUTEG EA ekibi Gale 48 ile; MUĞLA EA ekibi ise Mocan 48 ile Muğla’yı temsil edecek.

Konuya ilişkin açıklama yapan MUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Ercan, “Bu yıl 18’incisi düzenlenen TEKNOFEST Elektrikli araçlar yarışına iki yıldır liseliler katılabiliyor. Hamisi olduğumuz Muğla Şehit Ziya İlhan Dağdaş MTAL, tamamını kendileri yaptıkları Gale 48 isimli araçla geçtiğimiz sene  Jüri Özel Ödülü almışlar ve hepimizi gururlandırmışlardı. Bu yıl hedefe performans ödüllerini koyarak Gale 48 ve Mocan 48 isimli iki araçla yarışmaya başvurduk. Motorundan, kaportasına, tamponundan, farına kadar yüzde 100 yerli üretim olan araçlarımızın tamamı okulumuz öğrencileri tarafından hazırlandı. Yarışmaya Türkiye genelinde 250 takım başvurmuş olup bunların 67’si yarışmaya davet edilmiştir. Yarışmaya iki araç ile katılan tek okul bizim okulumuz. Kendileriyle gurur duyuyoruz. Başta Okul Müdürü Hamit İzdaş olmak üzere, Danışman Öğretmenler Ali Uzun, Murat Erduran, Çağlar Seyfi ve Mesut Yeşilmenderes önderliğinde çalışan tüm öğrencilerimizi kutluyor ve yarışmadan başarıyla döneceklerine yürekten inanıyorum. Ayrıca araca ismi verilen, kısa süre önce hayatını kaybeden okulun teknik öğretmenlerinden çok değerli Ahmet Mocan’ı bir kez daha rahmetle anıyorum.”

526

Haber görselleri