MUTSO BAŞKANLARINDAN ORGAN NAKİL MERKEZİNE ZİYARET


MUTSO Meclis ve Yönetim Kurulu Başkanı 14 Mart Tıp Bayramı haftası kapsamında MSKÜ Eğitim ve Araştırma Hastanesinde hayata geçirilen Organ Nakil Merkezi’ni ziyaret etti.

Muğla Ticaret ve Sanayi Odası (MUTSO) Meclis Başkanı H. Koray Özcan ile Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Ercan, 14 Mart Tıp Bayramı Haftası kapsamında Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi içerisinde yer alan Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanıp, tescillenen ve sertifikası alınan, geçtiğimiz aylarda hayata geçirilen ve ilk böbrek nakil ameliyatının gerçekleştirildiği Organ Nakil Merkezi’ni ziyaret etti. Ziyarette Organ Nakil Merkezinin ihtiyacı olan soğutucu desteğinde bulunuldu. 18 Mart Perşembe günü gerçekleştirilen ziyarette başkanları MSKÜ Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Turhan Togan, Organ Nakil Merkez Müdürü Prof. Dr. Okay Nazlı ve  Merkez Sorumlusu Doç. Dr. Murat Urkan ağırladı.

MSKÜ Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Turhan Togan; “Muğla bizim Muğla’mız ve burası taşra hastanesi değil. Nitelikli, kalifiyeli, kaliteli doktorlarımız varken vatandaşlarımız neden başka hastanelere gitsin. Pandemi süresince Genel Cerrahinin yapmış olduğu onkolojik vakaları birçok hastane durdurmuşken bizim burada arkadaşlarımız yürüttü. Bizim vatandaşımız başka hastanelere gidip rezil olmasını istemiyoruz, çabalarımız bunun için. Arkadaşlarımız çok gayretli ekibimiz sağlam bizim de idari olarak yapmamız gereken alt yapıyı hazırlamak.  Biz sizden sadece şunu istiyoruz. Kamuoyu olarak destek olsunlar. Maddiyat istemiyoruz. Sadece bu gibi işlerde gönülden destek olsunlar, hastanemizin diğer büyük hastaneler ile yarışabilecek konuma getirilmesi için kamuoyu oluşturulması bize yeterli. Manevi destek istiyoruz.”

Organ Nakil Merkezinin kurulmasının aşamalarını anlatan Organ Nakil Merkez Müdürü Prof. Dr. Okay Nazlı, “İlimizdeki hastalarımız sıra beklemek veya nakil olmak için çevre hastanelerde bekliyordu. Bölgeye bakıldığında tek nakil merkezi olmayan il bizim ilimizdi. Bu nedenle uzun zamandır bu merkezin açılması için çalışmalar yürütüyorduk. Bu iş ekip işi olduğu için ekiplerimizi kurduk. Türkiye Organ Nakli Kuruluşları Koordinasyon Derneği Başkanı Prof. Dr. Uluğ Erdegez’in destekleriyle daha da ilerlememize neden oldu. Turhan Hocamız başhekimliğe atandı. İdari kısımda ilerlememizde onun da çok büyük yardımları oldu. Bu girişimlerle çalışmalarımız başladı. Cerrahi kısımda sertifika önemliydi. Bu konuda da Murat Hocamız kısa bir süreli eğitime giderek sertifikasını aldı ve ilk böbrek naklimizi gerçekleştirmiş olduk. Şuanda ise 150’ye yakın başvuru yapan hastamız var. Daha fazla duyurulması amacıyla farkındalık eğitimlerine ihtiyacımız var. Bu konuda sizlerin desteklerini bekliyoruz.”

Organ Nakil Merkezinin Muğla’ya hayırlı olmasını dileyen MUTSO Meclis Başkanı H. Koray Özcan; “Muğla’mızda cana can katmak için yapılan bu çalışmayı çok anlamlı buluyorum. Yapılan her bağış bir hayat kurtarıyor. Hem dünyada hem de ülkemizde salgın ile verdiğimiz mücadele bir yandan sürerken bir yandan da hayata tutunma mücadelesi veren vatandaşlarımız için organ bağışı çalışmalarının ilimizde başlaması bizi son derece mutlu etmiştir. Organ naklinin anlamı ve önemini anlatmak, organ bağışının temini, bu bağışın arttırılması için kamuoyunu bilinçlendirme ve halkın organ bağışı konusunda teşvik edilmesi noktasında biz de üzerimize düşen görevlerin yerine getireceğimizin bilinmesini isteriz. Organ bağışı ve organ nakli sayılarının artırılması konusunda farkındalık yaratmalıyız. Siz değerli doktorlarımız sayesinde artık ilimizde de Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Araştırma Hastanesi organ nakli faaliyetleri için fiziki şartları oluşturmuş ve ekip kurmuştur. Unutmamak gerekir ki, her bağış yeni bir hayattır. Organ bağışı, insanın insana yapabileceği en büyük iyiliktir. Organ nakil merkezinin açılmasında emeği geçen ve çalışan tüm sağlık çalışanlarına teşekkür ediyor ve şükranlarımı sunuyorum. Bu vesile ile de Tıp Bayramınızı bir kere daha kutlamak istiyorum.” ifadelerinde bulundu.

MUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Ercan ise şunları kaydetti: “Öncelikle 14 Mart Tıp Bayramınızı kutluyorum. Tüm dünyanın yaklaşık bir senedir mücadele ettiği Covid 19 salgınında siz değerli doktorlarımız ve sağlık çalışanlarımızın çok büyük emekleri var. Bununla birlikte İlimiz için çok önemli olan bu organ nakil ünitesi için yapmış olduğunuz çalışma çok değerli. Organ nakli tıp alanında mucizevi bir tedavi yöntemi. Özellikle organ naklinden başka hiçbir tıbbi seçeneği olmayan hastalar için organ nakli bu hastaların hayata tutunabilmesi için tek seçenek. Organ nakli bu hastalara sadece hayat vermiyor aynı zamanda sosyal ve tıbbi açıdan toplum içinde normal günlük iş, okul ve aile hayatlarına kavuşmalarına da imkan sağlıyor. Türkiye’de organ bağışının istenilen düzeye ulaşmamasında ve toplumda yeterli duyarlılığın oluşmamasında bilgi eksikliği, önyargılar ve yanlış inanışlar var. Doğru bilgilendirmenin yapılabilmesi ve bu ünitenin duyurulması için ne kadar algı yaratabilirsek o kadar başarılı oluruz. Bu konuda Odamız olarak her zaman yanımızdayız. Muğla’mıza yapmış olduğunuz bu değerli çalışma için sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.”

756

Haber görselleri