TOBB KGK BAŞKANLARI BİR ARAYA GELDİ


TOBB Kadın Girişimciler Kurul Üyeleri, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun ev sahipliğinde Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın da katılımıyla bir araya geldi. TOBB İkiz Kulelerde gerçekleştirilen toplantıya Muğla’yı temsilen KGK İl İcra Komitesi Başkanı Mehtap Şeniz Çahan katıldı.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) İl Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Başkanları ve TOBB Kadın Girişimciler Kurul Üyeleri, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun ev sahipliğinde, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın da katılımıyla bir araya geldi. 20 Kasım Çarşamba günü TOBB İkiz Kulelerde gerçekleştirilen toplantıya Muğla’yı temsilen KGK İl İcra Komitesi Başkanı Mehtap Şeniz Çahan katıldı.

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğu yaptığı açılış konuşmasında, 81 ilden gelen kadın girişimcilerden kendi şehirlerindeki genç kızlara rol model olmalarını ve onları girişimciliğe teşvik etmelerini istedi. Zenginleşmek ve istihdam sorununu çözmek için girişimci sayısını artırmak gerektiğine vurgu yapan Hisarcıklıoğlu, “Kadın ve erkek bir kuşun iki kanadı gibidir. Tek kanatla uçulmaz. Dünya kadın girişimcileri sıralamasında ilk 20 ülke arasında biz de olmalıyız. Kendi başarı hikayenizi anlatın ve genç kızlarımıza umut olun. Onları girişimci olmaya yönlendirin” dedi.

Başkan Hisarcıklıoğlu ayrıca, özellikle kadın girişimciliğinin gelişmesi ve yaygınlaşması konusundaki çabaları için Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’a teşekkür etti.

Kadın girişimci kurullarımızda yeni süreci tamamladıklarını anlatan Hisarcıklıoğlu, “Bu sene seçim sisteminde önemli bir değişiklik yaptık. Daha rekabetçi, demokratik bir sistem olsun istedik.  Önceden üst kurula TOBB’un üye atama yetkisi vardı. Bu sene bu yetkiyi bölge temsilcilerine devrettik. İl seçiminin ardından, bölge ve üst kurul seçimlerimizi bitirdik. Ben her zaman söylerim. Bu kurum Türkiye’nin en demokratik kurumudur. TOBB tabandan gelen güçtür. Tabanın sesidir. Bu bir bayrak yarışı. Bayrağı seçimde kim devraldıysa tek amacımız daha ileriye taşımak. 81 ildeki kadın girişimci kurul başkanlarımız ve icra komitemizin üyeleri var. Bayrağı onlar devraldı. Şimdi inşallah çok daha ileriye taşıyacaklar” dedi.

Kadın Girişimci Sayısını İki Katına Çıkaracağız

Girişimci sayısını artmasının, ülkenin ve milletin zenginliğinin, refahının artmasının en önemli hedefleri olduğuna değinen Başkan Hisarcıklıoğlu şöyle konuştu: “Türkiye’yi dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına sokmak istiyoruz. Burada da en büyük avantajımız, umudumuz kadınlar. Ben bunu yaşayarak gördüğüm için bütün samimiyetimle ifade ediyorum. Kadınlar iş hayatında da, sosyal hayatta da, imkan sağlandığı takdirde erkeklerden daha başarılı. Girişimcilik konusunda ihmal ettiğimiz bu alanı, 2007 yılında TOBB Kadın Girişimciler Kurulunu kurarak doldurmaya başladık. Allah’a şükür başarılı da olduk. Biz bu işe başladığımızda yüzde 6 olan kadın girişimci oranımız, yüzde 9’a çıktı. Artık bu yapı kurumsallaşmasını tamamladı. Türkiye’de ve dünyadaki Oda camiasında bir marka haline geldi. Bu yapıyı örnek alan farklı ülkelerde, Oda camiaları altında kadın girişimci kurulları kurulmaya başlandı. İnşallah bundan sonra çok daha hızlı ilerleyeceğiz. Önümüzdeki dönemde, her ilde kadın girişimci sayımızı iki katına çıkaracağız.”

520

Haber görselleri