TÜRKİYE’NİN BEŞİNCİ YERYÜZÜ PAZARI ARASTA’DA KURULUYOR


Slow Food Muğla, Türkiye’nin beşinci yeryüzü pazarı için kolları sıvadı. Menteşe Belediyesi, Muğla Ticaret Borsası ve Muğla Ticaret ve Sanayi Odası  işbirliğinde 8 Temmuz’da açılması planlanan üretici pazarı için imzalar atıldı.

Menteşe Belediyesi, Muğla Ticaret Borsası (MTB), Muğla Ticaret ve Sanayi Odası  (MUTSO) ile Slow Food Muğla, tarihi Arasta’da yeryüzü pazarı kurulması amacıyla protokol imzaladı. 15 Haziran Perşembe günü MUTSO ev sahipliğinde gerçekleştirilen protokol imza törenine Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, MTB Yönetim Kurulu Başkanı Hurşit Öztürk, MUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Karakuş ve Slow Food Muğla /Arasta Yeryüzü Pazarı Topluluk Sözcüsü Gürkan Tetik katılım sağladı. İmzalanan protokol kapsamında Türkiye’nin beşinci yeryüzü pazarı Muğla Menteşe’de tarihi Arasta bölgesinde kurulacak. 8 Temmuz Cumartesi günü ilk pazarın açılması planlanıyor.

Slow Food Yeryüzü Pazarı

Hızlı yaşam temposuna karşı bir duruş geliştirmek ve yok olmaya yüz tutmuş yerel yeme-içme  alışkanlıklarını korumak amacıyla oluşturulan Slow Food hareketinin bir parçası olan yeryüzü pazarları, sağlıklı ve hakkaniyetli beslenme kurallarını hayata geçirmek amacıyla kurulmaktadır. İyi, adil ve temiz üretim yapan yerel üreticilerin tüketiciler ile buluşmasının sağlanmasının yanısıra yerel gıda kültürlerinin, yerel tasarımcılarla biyoçeşitliliğin korunması açısından da önemi bir görev üstlenmektedir.

Slow Food Muğla

Slow Food Muğla Topluluğu, Muğla Tanıtım Platformu işbirliğinde Muğla tarihi Arasta bölgesini canlandırmak için faaliyetler ve çalışmalar yürütmekte olup, aynı amaç doğrultusunda bölgede Muğla Düğün Yemekleri Festivalini de hayata geçirmiştir.

 

253

Haber görselleri