YÜKSEK İSTİŞARE KURULU İLK TOPLANTISINI GERÇEKLEŞTİRDİ


MUTSO Yüksek İstişare Kurulu üyeleri dönemin ilk toplantısını gerçekleştirmek üzere bir araya geldi.

Muğla Ticaret ve Sanayi Odası (MUTSO) Yüksek İstişare Kurulunun ilk toplantısı Meclis Başkanı H. Koray Özcan ve Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Karakuş’un katılımlarıyla gerçekleştirildi. 15 Aralık Perşembe günü MUTSO çok amaçlı toplantı salonunda düzenlenen toplantıya 17 kurul üyesi katılım sağladı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan MUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Karakuş, “Oda olarak ilimizin ekonomik ve sosyal anlamda gelişmesi,  üyelerimizin ticari faaliyetlerinin artması, şartlarının iyileştirilmesi amacıyla çalışmalarımızı hassasiyetle yürütüyoruz. Sektörlerin sorunlarının çözümüne destek sağlamak adına çalışmak temel sorumluluğumuz ancak Muğla’yı hep bir adım ileri taşıyacak projeler ve çalışmalar yürütmeyi kendimize ödev edindik. Birlikteliğin, fikir alışverişinin ilerlemeye katkısı yadsınamaz. Sizlerin destek ve fikirlerine ihtiyacımız var. İhtiyaçları bilen kişiler olarak dışarıdan nasıl göründüğümüzü, artılarımızı ve eksilerimizi, iyileştirmeye açık alanlarımızı bizlere iletmenizi rica ediyorum. Yapacağımız toplantılarda üyelere ve il ekonomisine yönelik yatırım önerilerinizi öğrenmek istiyoruz.” dedi.

Odanın çalışma prensipleri, projeleri ve hedefleri doğrultusunda bilgiler aktaran Başkan Karakuş şunları kaydetti: “Odamız 17 meslek komitesi, 47 meclis üyesi, 11 yönetim kurulu üyesi ve 41 personeli ile çalışmalarını aktif olarak sürdürmekte. Gururla ifade etmek isterim ki Odamız, ilin ekonomisine ve alternatif turizm çalışmalarına destek projeler ile üye eğitimleri konusunda ilimizin önde gelen kurumları arasında. Çalışmalarımızı faaliyet alanımızda bulunan 8 ilçemizde aktif olarak sürdürüyoruz.  Göreve seçildiğimiz bu kısa sürede, mevcutta devam eden projelere hız kazandırmak ve Ankara’da güçlü Muğla lobisi adına çalışmalarımıza hız kattık. Seçim sürecinde gerçekleştirdiğimiz üye görüşmelerinde gelen talepleri iletmek ve çözümü noktasında işbirliği sağlamak adına, meclis üyelerimizle birlikte Ankara’ya bir program gerçekleştirdik. Üyelerimizin sorunlarını ve taleplerini hem birlik başkanımız sayın Rifat Hisarcıklıoğlu’na hem tüm Muğla milletvekillerimize doğrudan ilettik. Sonrasında Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Mustafa Varank’ı ziyaret ederek Teknopark, Apimuğla Apiterapik Ürünler İşleme Merkezi,  OSB ve İhtisas OSB konularında taleplerimizi ileterek destek istedik. Görüşmelerimiz son derece olumlu geçti. Süreçte yaşanacak gelişmeleri paylaşmayı sürdüreceğiz.”

2022 yılının ekonomik yansımalarına da değinen Başkan Karakuş, “Muğla’da 2022 yılı verilerine baktığımızda, firmalarımız bir önceki yıla göre yüzde 225’lik ciro artışı gerçekleştirmiş. Muğla’nın tüm sektörlerdeki toplam cirosu 161 Milyar TL. Bunun 25 Milyar lirası enerji sektöründen geliyor. Enerji üretiminde önemli bir artış sağlandığını söyleyebiliriz. Muğla’nın toplam cirosunun yüzde 10’luk kısmı balıkçılık sektöründen; yaklaşık yüzde 6’sı da madencilik sektöründen elde edilmekte. Pandeminin sona ermesi ile turizmde de 2022 yılında önemli bir artış sağlandığını ifade edebilirim. 2023 yılında ilimiz ekonomisi ve üye işletmelerimiz adına bu ivmenin artarak devam etmesini temenni ediyorum.” ifadelerine yer verdi.

Başkan Karakuş’un ardından bir konuşma yapan MUTSO Meclis Başkanı H. Koray Özcan, “Odamızın organları ve kurulları bizim için çok değerli. Komitelerimiz ile saha da başlayan çalışmalarımız siz meslek erbaplarımızın katkılarıyla daha da güçlenecek. Yüksek İstişare Kurulumuzun bu katkıyı sağlaması, fikirlerini aktif olarak paylaşmaları ve yapılan çalışmaları gözlemlemeleri son derece önem arz ediyor. Birlikte olur ve yüreğimizi koyarsak Muğla’mız için çok güzel çalışmalara imza atacağımıza inanıyor, bu görevi kabul ettiğiniz için ayrı ayrı teşekkür ediyorum.” dedi.

Toplantı kurul üyelerinin görüş ve önerilerinin alınması ile sürdü.

451

Haber görselleri