Başkanın Mesajı

Başkanın Mesajı

Muğla Ticaret ve Sanayi Odası olarak bugüne kadar yeni ve pek çok çalışma, faaliyet ve etkinliği gerçekleştirmiş ve gerçekleştiriyor olmanın haklı gururunu yaşarken, hizmet kalitemizi her geçen gün daha da arttırma yolundaki çabalarımızı siz değerli üyelerimizle paylaşmaktan mutluyuz.

Odamıza yönelik düşüncelerime geçmeden önce Cumhurbaşkanımıza yönelik hain suikast girişimi ve 2 polisimizin şehit edildiği suikast davasına da değinmeden geçemeyeceğim. 2’si firari, 43’ü tutuklu 46 sanığın yargılandığı dava bilindiği gibi Odamız büyük salonunda görüldü. 4 Ekim’deki karar duruşmasıyla dava 224 gün sonra karara bağlanmış oldu.

Bu tarihi süreçte; iyi bir yargılama ortamının yaratılması, bu ortamın oluşturulmasında Odamız salonunun kullanılması ve böylesine önemli bir davanın ülkemize yakışır şekilde görülmesi adına; yargı ve güvenliğimize önemli katkılar sunduğumuzu düşünüyorum.

Sonuç olarak, ülke tarihimizde önemli bir yer oluşturacak bu davada, ülkemiz demokrasisine kasteden hainler, gereken cezaları aldılar. Bizler de bu süreçte yargımıza ve demokrasimize gereken katkıda bulunmuş olmaktan dolayı mutlu ve huzurluyuz.

Değerli üyelerimiz;

Göreve geldiğimiz günden bu yana üye memnuniyeti ve kalite kavramına her zaman önem verdik. Üye memnuniyeti kaliteli yapılanmayla gerçekleşir. Çalışmalarımıza bu anlayışla ara vermeden sürdürüyoruz.

Bu kapsamda son olarak Ortaca Temsilciliği yeni hizmet binamızı da üyelerimizin hizmetine kazandırmanın mutluluğunu yaşamaktayız. Ortaca, Köyceğiz ve Dalaman yöresindeki üyelerimize daha verimli ve kaliteli hizmet sunmamıza katkı sağlayacak olan yeni hizmet binamız yöremize ve ülkemize hayırlı olması en büyük dileğimizdir.

Binamızın üyelerimizin hizmetine kazandırılmasının yanı sıra, yapım aşamasında ve her şeyden önce yöre ihtiyaçlarının Muğla’ya aktarılmasında emeği geçen meclis üyelerimize ve yönetim kurulu üyelerimize gönülden teşekkür ederim.

Eğitim alanındaki bir gelişme de yüzümüzü güldürdü. Mensubu bulunduğumuz Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğimizin ülke çapında başlattığı “81 İlde 81 Eğitim Kurumu” projesi kapsamında Muğla’nın Menteşe ilçesine bir Fen Lisesi kazandırmanın da farkındalığı ve memnuniyetini yaşamaktayız. TOBB Muğla Fen Lisesi’nin temelini, TOBB Başkanımız Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve Muğla protokolünün katıldığı törenle attık. Törene katılan Valimiz Sayın Esengül Civelek başta olmak üzere, TOBB Başkanımız ve Muğla protokolüne çok teşekkür ederim.

Kıymetli üyelerimiz;

Önümüzdeki süreçte ilimiz adına olumlu sonuçlar verecek projeleri de hayata geçireceğiz.  Bu projelerin başını Muğla’nın Menteşe ilçesi Bozüyük Mahallesinde planladığımız, alternatif turizm ve yöresel ürünlerimizin satışa sunulacağı pazar yeri projesi çekecek.

Bunun yanında Muğla ilimizin tüm yöresel ürün ve yemeklerinin sunulacağı Yatağan MUTSO Zeytin Park projesinin temelini hep beraber atmanın hazırlıklarını yapıyoruz.  İlimiz adına hayata geçireceğimiz tüm bu projeleri sizlerle paylaşacağız.

Turizm alanında da önemli gelişmelerden söz edebiliriz. Bunlardan biri de, 27-29 Ekim tarihlerinde Hindistan’dan gelen TAFİ Hindistan Seyahat Acenteleri Federasyonu’nun 2 yılda bir gerçekleştirdiği olağan kongresini bu yıl Muğla’da düzenlemiş olması.

Bu organizasyon, ilimiz turizminin geleceği açısından büyük önem taşırken, turizmimize de artı değer kazandıracağına inanıyoruz. Bu sayede bundan böyle Hintli misafirlerimizi ilimizde ağırlamaya başlayacağız.

Görüldüğü üzere ilimizde geleceğimize yön verecek güzel gelişmeler yaşanıyor. Önemli olan bu çalışmaların sürdürülebilirliği. Bizler bu sürdürülebilirliği sağlamak adına çalışmalarımıza hız kesmeden devam edeceğiz.

Bu duygu ve düşüncelerle üyelerimize hayırlı işler, bol kazançlar diler, sevgi ve saygılarımı sunarım.

 

Bülent KARAKUŞ

Muğla Ticaret ve Sanayi Odası

Yönetim Kurulu Başkanı