Konaklama Tesislerinde Sunulan Geceleme Hizmeti İçin Uygulanan %8 Katma Değer Vergisi Oranı, 1-30 Haziran Arasında %8'den %1'e Düşürüldü.

 

Konaklama Tesislerinde Sunulan Geceleme Hizmeti İçin Uygulanan %8 Katma Değer Vergisi Oranı, 1-30 Haziran Arasında %8’den %1’e Düşürüldü.

 

Sayın Üyemiz,

1 Haziran 2021 tarihinde yürürlüğe girecek olan 30 Nisan 2021 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan 3931 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı uyarınca; otel, motel, pansiyon, tatil köyü ve benzeri konaklama tesislerinde sunulan geceleme hizmetlerinde KDV oranı, 30 Haziran 2021 tarihine kadar (bu tarih dahil) %1 olarak uygulanacaktır.

Karar ile Bankalar Kurulu Kararına geçici madde eklenerek, 9- 30 Haziran 2021 tarihine kadar (bu tarih dahil) ekli (II) sayılı listenin ‘B) Diğer Mal ve Hizmetler’ bölümünün 25. sırasında yer alan geceleme hizmetleri için 1. maddenin birinci fıkrasının (b) bendinde belirtilen vergi oranı uygulanır.”

Buna göre 31 Mayıs 2021 tarihine kadar %1 olarak uygulanmakta olan; otel, motel, pansiyon, tatil köyü ve benzeri konaklama tesislerinde sunulan geceleme hizmetlerindeki KDV oranının süresi 30 Haziran 2021 tarihine kadar (bu tarih dahil) uzatılmıştır.

1618 Sayılı Kanun hükümlerine göre Kültür ve Turizm Bakanlığından işletme belgesi almış seyahat acenteleri tarafından müşteriye aktarılan geceleme hizmet tutarı ve bu hizmete ilişkin aracılık bedellerine de konaklama tesislerinde verilen geceleme hizmetlerinin ait olduğu oran uygulanır.

Konaklama tesislerinde geceleme hizmetinden yararlanmayanlara verilen tüm hizmetler ile geceleme hizmetiyle beraber verilen ancak ayrıca belgelendirilen ya da geceleme hizmetine ait belgede ayrıca fiyatlandırılan hizmetler bu sıra kapsamında yer almamaktadır. Ancak geceleme hizmeti kapsamında verilmesi ve geceleme bedeline dahil edilmesi mutat olan diğer hizmetler bu sıra kapsamında yer almakla birlikte bu şekilde belirlenen geceleme bedeli içinde sunulan alkollü içeceklere ilişkin yüklenilen katma değer vergisi tutarları, hizmeti sunanlar tarafından indirim konusu yapılamaz.

denilmektedir.

Söz konusu Cumhurbaşkanı Kararı, 1 Haziran 2021 tarihinde yürürlüğe girecektir.

 

 

 

312