TİCARETE ‘MODERN KAPI’


TOBB’un öncülüğünde, GTİ AŞ tarafından modernize edilen Esendere Gümrük Kapısı Başbakan Binali Yıldırım ve TOBB Başkanı M. Rİfat Hisarcıklıoğlu’nun katıldığı törenle açıldı.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) öncülüğünde Gümrük Ticaret İşletmeleri (GTİ) AŞ tarafından modernize edilen Hakkari Esendere Gümrük Kapısı 7 Nisan Cuma günü gerçekleştirildi. Açılış töreninde Başbakan Binali Yıldırım, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, TESK Başkanı Bendevi Palandöken, Memur-Sen Başkanı Ali Yalçın ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Muğla Ticaret ve Sanayi Odası (MUTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Karakuş yer aldı.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu konuşmasında, başta Hakkari olmak üzere, bu bölgeyi küresel ticarete açacak, refah ve zenginliğe ulaşmasını sağlayacak, çok önemli bir adım attıklarına vurgu yaparken, özellikle bu kritik dönemde, böyle bir yatırımın hayata geçmiş olmasının büyük anlam içerdiğini söyledi. İş dünyası olarak, terör örgütlerinin oyununa gelmeyeceklerini ifade eden TOBB Başkanı, ülke ve millet için, üretime ve yatırıma devam edeceklerini bildirdi. Hisarcıklıoğlu şöyle konuştu: “Ekonominin temel kuralı şu: bir yerde ticaret varsa para vardır. Para varsa zenginlik vardır. Bizim hayalimiz, küresel ticaretin rotasını yeniden bu coğrafyaya çevirmektir. Esendere ile bu hayali gerçeğe çevirmeye 1 adım daha yaklaşmış olacağız. Burası Anadolu’nun İran’a ve Orta Asya’ya açılan kapısı olacak.  Hakkâri zenginleşecek, Türkiye zenginleşecek. İran da zenginleşecek. Yani hep birlikte kazanacağız. İşte TOBB olarak hep bu vizyonla hareket ettik. İhracatımızın yaklaşık yüzde 40’ını karayoluyla gerçekleştiriyoruz. Uzun yıllardır sınır kapılarımızı ihmal etmiştik.  İhracat yapan müteşebbisimizin kamyonları, kilometrelerce kuyruk oluşturuyordu.  Hükümetimizin olumlu yaklaşımı ve onayıyla, dünyada bir ilki gerçekleştirdik. Kara gümrük kapılarını yap-işlet-devret modeliyle modernize etmeye başladık.  Bunu yaparken devlete tek kuruş maliyet yüklemedik. Tersine daha etkin ve hacimli çalışan kapılar sayesinde devletin vergi gelirleri katlanarak arttı. Bugüne kadar 10 sınır kapısını, en ileri teknolojilerle tamamen yeniledik ve ülkemize kazandırdık. Modernize ettiğimiz kapılarda bekleme süreleri yarı yarıya azaldı. Geçiş hacmi 4 katına çıktı. Ticaretin kolaylaşması, daha fazla vakit, daha fazla nakit demek.  Bu yeni kapılar sayesinde Türkiye, Lojistikte sınıf atladı.  Dünya Bankası Lojistik Endeksi’nde 2010’da 39. sıradan 2017’de 34. sıraya yükseldi.  Ve bütün bunlar, devletimizin bütçesinden tek bir kuruş harcanmadan yapıldı. Oda-Borsa camiası olarak tam 725 milyon liralık yatırım gerçekleştirdik. Yani devleti 725 milyon lira harcamaktan kurtardık. Bu kapılardan elde edilen gelirden de devlete 372 milyon lira vergi ödedik. Demek ki Oda-Borsa camiası olarak, devletimize toplam 1 milyar liradan fazla para kazandık.  Ama sadece devlet değil, özel sektörümüz, üyelerimiz de kazandı.”

Özel Sektöre Yıllık 410 Milyon Lira Kazanç

Bakanlığın yaptığı bir çalışmadan da söz eden Hisarcıklıoğlu, buna göre, modernizasyon sonucu, mal taşıyan tırların bekleme süreleri kısaldığı için, özel sektörün, navlun masrafından yıllık 410 milyon lira tasarruf ettiğini açıkladı. Hisarcıklıoğlu, bir başka ifadeyle her sene, sanayici, tüccar ve müteşebbisinin 410 milyon lira daha fazla kazanmasını sağladıklarını söyledi. Kamu ve özel sektör ortaklığıyla hayata geçirilen bu uygulamanın, dünyada da büyük beğeni topladığını anlatan Hisarcıklıoğlu, “Birleşmiş Milletler tarafından ilk defa, Türkiye’nin bir projesi, dünya çapında en iyi örnek olarak seçildi ve gösterildi. Bütün dünyaya ‘eğer sınır geçişlerinizi hızlı hale getirecekseniz, güvenli hale getirecekseniz, Türkiye’nin yaptığı gibi yapın’ dediler. Şimdi, çevre coğrafyadaki komşu ülkelere de bu modelimizi ihraç etmek için çalışıyoruz” dedi.

Tüm bunları Oda ve Borsa başkanlarının biraraya gelerek yaptığını vurgulayan M. Rifat Hisarcıklıoğlu, şunları söyledi: “Oda-Borsa ne iş yapar diyorlar. İşte Oda-Borsa Türkiye’nin geleceğine böyle yatırım yapar.  Devletine kazandırır, üyesine kazandırır. Bu başarının mimarları olan tüm olan Oda-Borsa Başkanlarıma teşekkür ediyorum. Esendere için de 75 milyon lira yatırım harcaması yaptık. Eski haliyle kapı 28 bin metrekareydi.  Biz 2 katına çıkardık. Yeni Esendere Gümrük Kapısı, toplam 50 bin metrekare alan üzerinde kurulu. Global ticarete uygun şekilde tasarlanan bu yeni kapıda, en son teknoloji x-ray, kamera ve geçiş sistemleri bulunuyor.  İnşallah Esendereyle beraber, Hakkâri yeniden ihtişam kazanacak. Şu an İran ile karşılıklı ticaret hacmimiz 10 milyar dolar civarında. Hedefimiz, bunun 30 milyar dolara çıkarmak. Yine burası, Uzak Asya’yı Avrupa’ya bağlayan Tarihi İpek Yolu’nun da kilit noktası olacak. İpek yolunun canlandırılması, bu bölgenin ticaretine ve kalkınmasına büyük katkı sağlayacak.”

Başbakan Binali Yıldırım ise törende yaptığı konuşmada TOBB’a katkıları için teşekkür etti. Gümrük kapılarının bir ülkenin aynası olduğunu ifade eden Başbakan Yıldırım şunları söyledi: “Gümrük kapılar, ülkenin kalkınması nerede olduğu hakkında fikir verir. Aldığımız kararla gümrük kapılarını yap-işlet-devret modeliyle yapılması için bir adım attık. TOBB’un altındaki bir işletme olan GTİ marifetiyle bunu başardık. Aslında TOBB bir kamu hizmeti yapıyor. Karlıdır karsızdır meselesini bir kenara bırakmış, sorumluluk alarak bu işleri yapıyor. Biz birlikte çalışıyoruz. Hedefimiz amacımız Türkiye’yi muasır medeniyetler seviyesine çıkarmak. Atatürk’ün vasiyeti bu.”

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci de konuşmasında sınır ticaretinin önemine işaret etti. Sınır ticaretinin ilin ihracatında hayati bir yeri bulunduğuna dikkat çeken Tüfenkci, “Sınır ticaretinin yanında Esendere Gümrüğünden giriş çıkış yapan araçların yöre ekonomisine kazanç getirdiğini unutmamak lazım. Yıllık 80-90 bin araç, 400 binin üzerinde yolcunun giriş çıkış yaptığı görülmektedir. Bu kapı bölgedeki ticareti geliştirecek. Bu kapının yapılması yap-işlet devret modeliyle gerçekleşmesi ve TOBB’un ciddi katkılarıyla yapılmış olması ayrıca önem arz etmektedir. GTİ’ye de zor şartlarda inşaatı zamanında gerçekleştirdiği için teşekkür ediyorum” ifadesini kullandı.

982

Haber görselleri