İZMİR İLE BİLİMSEL ORTAKLIK BAŞLIYOR


Kuruluş aşaması tamamlanan Muğla TEKNOPARK Yönetim Kurulu, DEPARK’ı ziyaret ederek incelemelerde bulundu; kuruluş ve gelişme süreci hakkında bilgi aldı.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (MSKÜ) bünyesinde kuruluş aşaması tamamlanan TEKNOPARK Yönetim Kurulu Üyeleri Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Araştırma Geliştirme A.Ş.(DEPARK)’nin kuruluş ve gelişme süreci hakkında bilgi almak üzere 7 Kasım Salı günü DEPARK’ı ziyaret etti.

Gerçekleştirilen ziyarette, ilk olarak DEPARK Sağlık Teknoparkı Zeytin binasını inceleyen heyete, DEPARK Genel Müdürü Seyide Kurtuluş tarafından bir sunum gerçekleştirildi. Heyet daha sonra Tınaztepe yerleşkesine geçti. MSKÜ Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar, DEÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Banu Esra Aslanertik, Muğla Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mahmut Nayir, Muğla Ticaret ve Sanayi Odası (MUTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Karakuş, MUTSO Meclis Başkan Yardımcısı ve İşadamı Mevlüt Acar, MUTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve İşadamı Mehmet Dişcigil, İşadamı Mustafa Ercan ve Muğla Teknopark A.Ş. Genel Müdürü Filiz Öner’in katıldığı ziyarette konuşan DEÜ Rektör Vekili Erdal Çelik, üniversiteler öncülüğünde yürütülen çalışmaların bilimsel başarının olmazsa olmazı olduğunu söyledi.

Teknolojik altyapıya büyük önem verdiklerini anlatan Rektör vekili Çelik, “Güçlü bir altyapıya sahip, sürekli gelişen bir üniversiteyiz. Bilgi ve tecrübelerimizi Muğla Teknopark yönetim kurulu üyelerimizle paylaşmak ve onların görüşlerini dinlemek istiyoruz. Önümüzdeki süreçte işbirliği yapmayı arzuluyoruz. Bilimsel başarının temelinde Teknopark’ı kurmaktan öte, bilimsel çalışmaların devamlı olması yatıyor. Teknoparklar konusunda kısa zaman içerisinde önemli atılımlar yaptık. Yakın zamanda önce Sağlıkpark, ardından da Sanatparkı hayata geçirmek istiyoruz” diye konuştu.

Dokuz Eylül Üniversitesi’nin teknoparklar konusunda Türkiye’nin önde gelen üniversiteleri arasında yer aldığını belirten MSKÜ Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar ise, “Teknopark konusunda henüz yolun başındayız. Valilik, büyükşehir, ticaret ve sanayi odaları ile birlikte kentimize yakışan bir teknopark kurmak için yola çıktık. Dokuz Eylül Üniversitesinin çalışmalarını yakından takip ediyoruz. Başarıya ulaşmanın en kısa yolu birlikte çalışmaktır. Sizlerle teknopark konusunda ortak çalışmalara imza atmak, deneyimlerinizden yararlanmak istiyoruz.” dedi.

388

Haber görselleri