KÜLTÜR TURİZMİ ROTALARI İÇİN İLK SEMİNER REHBERLERE


MTP tarafından ‘Menteşe Kentsel Sit Alanında Kültür Turizmi Rotaları Seminerleri’nin ilki  gerçekleştirildi.

Muğla Tanıtım Platformu (MTP), Menteşe Kentsel Sit Alanında Kültür Turizminin Geliştirilmesi ve Rotaların Oluşturulması Seminerlerinin ilkini gerçekleştirdi. 2 Nisan Cuma günü Konakaltı İskender Alper Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen seminerde ilk grup turist rehberleri oldu.

Muğla Valiliği, Muğla Büyükşehir Belediyesi, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (MSKÜ), Menteşe Belediyesi, Muğla İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Muğla Ticaret ve Sanayi Odası (MUTSO), Muğla Turist Rehberleri Odası (MUTRO) ve Türkiye Seyahat Acentalerı Birliği (TÜRSAB) katkılarıyla; 30’u MUTRO üyesi  toplam 50 rehberin katılımıyla gerçekleştirilen etkinlik, Haziran 2020’de MTP çalışmaları kapsamında seyahat acenteleri için gerçekleştirilen İnfo Gezisinin devamı niteliği taşıyor.

Bu seminerin amacı, Muğla Turist Rehberleri Odası’na kayıtlı olan profesyonel turist rehberlerinin bakış açısıyla Muğla ili Merkez ilçesi olan Menteşe’nin Kentsel Sit Alanıyla ilişkili olan tarihi, kültürel, mimari, gastronomik vb. somut ve somut olmayan değerlerinin belirlenmesi ve belirtilen alanda bir kültür rotası oluşturulmasında önerilerin geliştirilmesi.

Moderatörlüğü Muğla İl Kültür Turizm Müdürü Zekeriya Bingöl tarafından yapılan seminerde Prof. Dr. Bayram Akça ve Ertuğrul Aladağ konuşmacı olarak yer aldı. Menteşe Kentsel Sit Alanı ve Mabolla Arkeolojik Sit Alanı ile ilgili bilgileri, rotaları ve öyküleri katılımcılar ile paylaştı. Seminerin ardından bu bilgiler ışığında bir saha gezisi gerçekleştirilerek öykülere ev sahipliği yapan alanlar yerinde incelendi.

Etkinlik sonunda katılımcılara, MUTSO tarafından coğrafi işareti alınarak tescillenen Muğla Saraylısı ikram edildi.

 

829

Haber görselleri