MUTSO ÜYELERİNE HALKBANK DESTEK PAKETLERİ AÇIKLANDI


Genç Girişimciler Kurulu öncülüğünde düzenlenen bir toplantı ile Hazine ve Maliye Bakanlığının Halkbank üzerinden vereceği destekler MUTSO üyelerine tanıtıldı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından girişimcilerin fikirlerini hayata geçirebilmeleri amacıyla bir destek paketi açıklandı. Halkbank üzerinden verilecek desteklere ilişkin doğru bilgiye ulaşım sağlanabilmesi adına, TOBB Genç Girişimciler Kurulu İl İcra Komitesi öncülüğünde bir toplantı organize edildi. 17 Mayıs Salı günü Muğla Ticaret ve Sanayi Odası (MUTSO) ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıya MUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Ercan, TOBB Genç Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Başkanı İbrahim Zeybek ve Halkbank Muğla Şube Müdürü Bahri Tuncay katılım sağladı.

Halkbank Muğla Şube Müdürü Bahri Tuncay destek paketlerine ilişkin şunları kaydetti: “Piyasalarda politika faizi ile özel bankaların uyguladığı faizler arasında bir makas oluştu, bizde bakanlığa sunduğumuz teklif ile genç girişimcilerin fikirlerinin mayası olabilecek bir çalışmayı desteklemek istediğimizi ifade ettik. Bunun sonucunda girişimci kredileri dediğimiz altı başlıkta bir kredi paketi oluşturuldu. Bunlar; Genç Girişimci Kredisi, Cesur Girişimci Kredisi, Usta Girişimci Kredisi, Tekno Girişimci Kredisi, Halk Girişimci Kredisi, Girişimci Esnaf Kredisi. Bunlara ulaşımı kolaylaştırmak adına halkbankkobi.com.tr adresi üzerinden dijital başvuru gerçekleştirilebilmekte. Bu destekler, şirketini yeni kurmuş, iş fikri olan girişimci adaylarını da kapsamakta.”

Destek Paketlerinin Kapsamları

Tüm kredi çeşitleri için azami 12 ay anapara ödemesiz olmak üzere 60 aya kadar vade imkânı tanınıyor. Sadece esnaf ve sanatkâr niteliğine sahip kişilerin başvurabileceği Girişimci Esnaf Kredisi ise Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın desteğiyle sıfır faizli olarak kullandırılıyor.

  1. Genç Girişimci Kredisi

Üst limiti 350 bin TL olan bu krediden; üniversitelerin yüksekokul veya fakültelerinden mezun, mezun olduğu bölümle ilgili herhangi bir iş tecrübesi bulunmayan ve bu alanda kendi işini kurmak isteyen 35 yaşını aşmamış girişimciler faydalanabiliyor.

  1. Cesur Girişimci Kredisi

Üst limiti 400 bin TL olan bu krediden; üniversitelerin yüksekokul veya fakültelerinden mezun, eğitimini aldığı ve en az 2 yıl deneyim kazandığı iş kolunda kendi iş yerini açmak isteyen 45 yaşını aşmamış girişimciler yararlanabiliyor.

  1. Usta Girişimci Kredisi

Üst sınırı 300 bin TL olan bu krediye; mesleki kuruluşlardan eğitim sertifika/belgesi bulunan ve ilgili iş kolunda deneyim sahibi olan, 45 yaşını aşmamış, kendi iş yerini açmak isteyen girişimciler başvurabiliyor. 

  1. Tekno Girişimci Kredisi

Üst limiti 500 bin TL olan bu krediden; Teknoloji Geliştirme Bölgeleri’nde (Teknokent) faaliyet gösteren, bilişim ve yazılım alanında faaliyette bulunan ve TÜBİTAK, KOSGEB veya Bakanlık gibi kamu kurum ve kuruluşların teknoloji odaklı hibe/destek programlarından yararlanmaya hak kazanmış girişimciler faydalanabiliyor.

  1. Halk Girişimci Kredisi

Üst limiti 250 bin TL olan bu krediden; bir iş fikrine dayalı olarak kendi işini kurmak isteyen/kurmuş olan, bu iş ile ilgili faaliyeti yürütme yeteneğine ve tecrübesine sahip olduğu düşünülen girişimciler yararlanabiliyor. Girişimcinin gazi, şehit/gazi yakını veya engelli olması durumunda kredi üst limiti 300 bin TL olarak uygulanıyor.

  1. Girişimci Esnaf Kredisi

Bu krediden Esnaf-Sanatkâr siciline ve odalarına kayıtlı esnaf ve sanatkâr niteliğindeki usta veya 30 yaşını aşmamış genç girişimci şahıs firmaları faydalanabiliyor. Halkbank’a özgü avantajların sunulduğu bu kredilerde, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından %100 faiz desteği sağlandığı gibi teminat verme konusunda sorun yaşayanlara Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri kefaletiyle kullanım imkânı tanınıyor. Söz konusu kategorideki genç girişimcilere 100 bin TL, usta girişimcilere ise 275 bin TL limitli kredi sağlanıyor.

650

Haber görselleri