KENEVİR YETİŞTİRİLMESİ KONUSUNDA BAKAN’A TALEPLER İLETİLDİ


Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Muğla’da düzenlenen sektör toplantısına katıldı. MUTSO Meclis Başkan Yardımcısı Miraç Cin ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mustafa Murat Can, Bakan Pakdemirli’ye Muğla’da yasal olarak kenevir yetiştirilmesi hususunda taleplerini iletti.
Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, 15 Şubat Cuma günü, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen sektör toplantısına katıldı. Toplantıda yaptığı konuşmada afetten zarar gören çiftçilere destekleme yapılacağını belirten Bakan Pakdemirli, “782 çiftçimize ait 13 bin 600 dekar alandaki zararlar için yardım verilecek. Tahmini zarar miktarı da 8 milyon lira.” dedi. Muğla’ya 16 yılda 1,3 milyar lira hibe verdiklerini, tarımsal hasılanın Muğla da 3.8 kat arttığını ve 5 milyar liraya ulaştığını söyleyen Bakan Pakdemirli, Muğla’nın, turizmin yanı sıra önemli bir tarım kenti olduğunu vurgulayarak, kente orman ve su alanlarında 3.3 milyar lira yatırım yapıldığını ifade etti.

Türkiye’de barajlar konusunda yeni bir defter açtıklarını anlatan Pakdemirli, “Yeni defter yeraltı barajları. Yeraltı barajları, DSİ’nin de bilgisi dâhilinde ama çok yapmadığı konulardı. Özellikle Ege’de yeraltı barajlarıyla ilgili çalışma yapacağız. Muğla’da da olabilir. Birkaç tane yer altı barajıyla yağan yağmuru yer altında tutup, yeraltı su kaynaklarını, yeraltı haznelerini kullanacağız.” diye konuştu.

Bakan Pakdemirli ayrıca, “Muğla’da 28 bin çiftçimize de 15.3 milyon lira mazot, gübre ödemesi yapılacak. Afetten zarar gören çiftçilerimize de destekleme yapılacak. 782 çiftçimize ait 13 bin 600 dekar alandaki zararlar için yardım verilecek. Tahmini zarar miktarı da 8 milyon lira. Seraların rehabilitasyon çalışmaları için destekleme yapılacak. 10 bin örtü altı üreticisinin 33 bin dekar alandaki seralarının rehabilitasyonu için Ziraat Bankasından düşük faizli, uzun vadeli kredi imkânı sağladık.” ifadelerine yer verdi.

Muğla Ticaret ve Sanayi Odası (MUTSO) adına toplantıya katılan Meclis Başkan Yardımcısı Miraç Cin ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mustafa Murat Can, toplantıda ve sonrasında yapılan yüz yüze görüşmede, Bakan Pakdemirli’ye, 19 ilde yasallaşan kenevir üretiminin Muğla’da da yasallaşmasını, bu konunun çiftçilerin yüzünü güldüreceği ve teşvik oluşturacağı noktasında talepte bulundular. Bakan Pakdemirli, konuya ilişkin çalışmaların yürütüldüğünü ifade etti.

626