KIZ KARDEŞİM HİBE PROJESİNDE İKİ ÖDÜL MUĞLA’NIN


Kız Kardeşim Projesi kapsamında gıda sektöründe faaliyet gösteren girişimci kadınları desteklemek amacıyla ikinci kez hayata geçirilen Kız Kardeşim Hibe Programı’nın kazananları açıklandı. Jüri özel ödülünü Marmaris ilçesinde faaliyet gösteren Zuzu Cafe sahibi Hülya Elibol alırken, hibe desteği almaya hak kazanan Akyaka ilçesinden Cafe Bi Yer işletme sahibi Tuğçe Arca Muğla’nın gururu oldu.

Coca-Cola Türkiye’nin desteği, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Habitat Derneği iş birliği ile hayata geçirilen Kız Kardeşim Projesi, kadınları desteklemeye devam ediyor. Proje ile kadınların gerekli bilgi ve becerilerle donanarak toplumsal ve ekonomik konumlarının güçlenmesi ve ekonomik kalkınmada aktif rol almaları hedefleniyor.

Kız Kardeşim Projesi kapsamında ikincisi hayata geçirilen “Hibe Programı” ile üretici, gıda ve yeme-içme sektöründe faaliyet gösteren girişimci kadınların desteklenmesi amaçlanıyor.

“Kız Kardeşim Hibe Programı” ile 81 ilden gıda sektöründe faaliyette bulunan 30 girişimci kadın jüri tarafından belirlendi. Hibe Programı kapsamında, 29 girişimci kadına 25’er bin TL ve 1 girişimci kadına 40 bin TL jüri özel ödülü olmak üzere toplamda 765 bin TL’lik iş geliştirme hibe desteği sunuldu. 2019 yılında gerçekleştirilen ilk hibe programında 11 girişimci kadına hibe desteği sunulmuştu.

Girişimci kadınların başvuruları TOBB, Habitat Derneği, Coca-Cola Türkiye, Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) ve Arya Women’ın yöneticilerinden oluşan jüri tarafından değerlendirildi.

Hibe Desteği Kazananlar Şöyle:

“Aslı Kaya, Ayşe Çakır Yazgel, Derya Kübra Er, Ece Çiftçi, Elmas Taşpınar, Emine Çap, Esra Çakır, Hatice Dikyol, Hatice Kudal, Hatun Demiray, Hüsniye Pekmez, Leman Ceyhan, Melike Çaça, Meryem Koçoğlu, Mevlude Tülek, Miray Yerliyurt, Naime Yiğit, Nefise Değirmenci, Nermin Özcan, Nilüfer Kart, Nuray Polat, Nuray Üstünel, Öznur Şahin, Saniye Gümüşçıbık, Seher Önel, Sennur Çetin, Suzan Soygür, Yıldız Gündüz.”

Coca-Cola Türkiye Genel Müdürü Başak Karaca, girişimci kadınlara desteklerini sürdürmek ve salgının getirdiği yükü bir nebze de olsa azaltmak amacıyla hibe programının ikincisini bu yıl hayata geçirdiklerini belirtti.

Karaca, şunları kaydetti: “2015 yılında küçük adımlarla başladığımız projemiz, bugün koşar adımlarla daha çok kadının hayatına dokunur hale geldi. Kız kardeşlerimizden aldığımız bu güç ve proje paydaşlarımızın desteği ile 2021 yılına çok hızlı başladık. Yeni iş birlikleri ile Kız Kardeşim Projesi’ni geliştirmeye, erişimini güçlendirmeye çalışıyoruz. Projemizle bugüne kadar 100 bine yakın kadına ulaşmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Projeyle 2021 yılsonuna kadar 250 bin girişimci kadına ulaşmayı hedefliyoruz. Yeni iş birlikleri ve hibe programları ile girişimci kadınları desteklemeye devam edeceğiz.”

Habitat Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sezai Hazır ise, dernek olarak uzun yıllardır dijitalleşmeye önem verdiklerini kaydederek, hibe programından yararlanmaya hak kazanan girişimci kadınlara, girişimcilik serüvenlerinde başarılar diledi.

TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı aynı zamanda Opet Yönetim Kurulu Kurucu Üyesi Nurten Öztürk “ Kız Kardeşim Hibe Programı kapsamında programa katılma cesareti gösteren ve ödül almaya hak kazanan bütün katılımcıları gönülden kutluyorum.” ifadelerine yer verdi.

Ödül töreninde konuşan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Rifat Hisarcıklıoğlu, Kız Kardeşim Projesi ile 20 bin kadın girişimciye ulaştıklarını, eğitim ve mentorlük destekleri, markalaşma, finansal okuryazarlık eğitim programlarının yanı sıra 10 bin kadın girişimciye hibe desteği verdiklerini anlattı.

Hisarcıklıoğlu, bu yılki ‘Yerel Lezzet Hibe Programı’nın ayrı bir önem taşıdığına işaret ederek, “Bildiğiniz üzere yeme içme sektörü belki de pandemi süresinden en çok etkilenen sektörler arasında. Bu vesileyle bu yılki hibe destek miktarını ve yararlanıcı sayısını 2 katına çıkardık. Bugün açıklanacak sonuçlara göre hibe almaya hak kazanacak 30 kadın girişimcimizi de kutluyorum.” dedi.

799

Haber görselleri