MUĞLA BORSA VE ODA BAŞKANLARI İSTİŞARE TOPLANTISINDA BULUŞTU


 Muğla Odaları ve Borsa Yönetim Kurulu ve Meclis Başkanları Ortak İstişare Toplantısı’nda bir araya gelerek oda üyelerinin son dönemde yaşadıkları sorun ve taleplerini görüştü. Toplantı öncesi Ücretsiz Halk Plajı açılışı sebebiyle Marmaris’te bulunan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alparslan ile de görüşen heyet, il genelinde faaliyet gösteren tüm sektörlerden gelen talepleri Bakan Yardımcısı’na aktardı.

Marmaris Ticaret Odası (MTO) ev sahipliğinde, 11 Haziran Cuma günü Muğla Odaları ve Borsa Başkanları Ortak İstişare Toplantısı yapıldı. Toplantıda MTO Yönetim Kurulu Başkanı Mutlu Ayhan, Meclis Başkanı Nurgül Candan, Muğla Ticaret ve Sanayi Odası (MUTSO) Başkanı Mustafa Ercan, Meclis Başkanı Koray Özcan, Bodrum Ticaret Odası (BODTO) Başkanı Mahmut Kocadon, Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası (FTSO) Başkanı Osman Çıralı, Milas Ticaret ve Sanayi Odası (MİTSO) Başkanı Reşit Özer, Meclis Başkanı Mustafa Yüksel ile Muğla Ticaret Borsası (MTB) Başkanı Hurşit Öztürk ve Meclis Başkanı Uğur Özen yer aldı.

BAKAN YARDIMCISINA TALEPLERİMİZİ İLETTİK

Ortak İstişare Toplantısı öncesi açılışa katılan Oda ve Borsa Başkanları, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alparslan, Muğla Milletvekili Yelda Erol Gökcan, Muğla Valisi Orhan Tavlı ve Marmaris Kaymakamı Ertuğ Şevket Aksoy ile biraraya geldi. Görüşmede, Odaların ve Borsanın üyeleri adına sorunları ve talepleri aktaran MTO başkanı Mutlu Ayhan, özellikle kontrollü normalleşme sonrası uygulanmaya devam eden işyeri çalışma gün ve saat kısıtlamasının turizm sektörüne olan olumsuz etkileri dile getirildi. Görüşmede, kısıtlamaların bir an önce gevşetilmesi gerektiği belirtilerek, iç turizmin hareketlendirilmesi konusunda başta restoran ve kafeler olmak üzere tüm işletmelerin kapanış saatinin 24:00’e alınması ile Pazar günleri uygulanan sokağa çıkma yasağından turizm bölgelerinin muaf tutulmasını talep edildi.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ DEVAM ETMELİ

İngiltere ve Rusya olmak üzere tüm pazarlarda yaşanan gecikme ve belirsizliklerin başta konaklama sektörü olmak üzere tüm turizmcileri sıkıntıya soktuğunu belirtilerek Kısa Çalışma Ödeneği’nin uzatılmasını istendi. Ayrıca, 2019 yılı Ekim ayından bu yana faaliyet gösteremeyen eğlence sektörüne destek talebi yinelenerek, işletmelerin ayakta kalabilmeleri için en az 12 ay ödemesiz ve faizsiz kredi desteği gerekliliğini vurguladı. Eğlence sektöründe faaliyet gösteren tüm mekanların Temmuz ayı itibariyle gerekli tedbirler alınarak ve açık hava alanlarında müşteriye hizmet verebilmesinin sağlanmasını talep etti.

MUĞLA İLİ İÇİN YENİ PROJELER GÖRÜŞÜLDÜ 

Açılışın ardından yapılan Muğla Odaları ve Borsa Ortak İstişare Toplantısı’nda turizme bağlı işletmelerin durumunu tartışan Oda ve Borsa Başkanları, bugüne kadar Oda üyesi işletmeler tarafından yapılan kredi kullanımları ve ciro kayıplarını gözden geçirerek, üye işletmelerin ayakta kalabilmesi için gerekli ilave ekonomik tedbirler konusunda talepte bulunulması hususunda fikir alışverişinde bulundu. Muğla ili geneline son yıllarda yaşanan ticari göçün bilançosunun tartışıldığı toplantıda, Muğla genelinde bugüne kadar tescil ettirilen Coğrafi İşaretlerin ulusal çapta tanıtılması için ortak çalışma yürütülmesi kararlaştırıldı. Toplantıda ayrıca, Muğla Valisi Orhan Tavlı önderliğinde GEKA, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ve Muğla Odaları iş birliğinde kurulması planlanan Apiterapi Ürünleri Üretim Tesisi konusunda detaylar görüşüldü.

 

552

Haber görselleri