MUTSO’DA DEVİR-TESLİM


2005-2018 yılları arasında yürüttüğü Muğla Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanlığı görevinden başka bir alanda hizmet vermek için ayrılan Bülent Karakuş, görevi yeni seçilen Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Ercan’a düzenlenen törenle devretti.

Muğla Ticaret ve Sanayi Odası (MUTSO)’nda devir-teslim heyecanı yaşandı. 2005-1018 yılları arasında kesintisiz olarak 13 yıl boyunca MUTSO Yönetim Kurulu Başkanlığını yürüten, ancak başka bir alanda hizmet vermek için bu görevinden ayrılan Bülent Karakuş, bir süre önce Oda Yönetim Kurulu tarafından Yönetim Kurulu Başkanı seçilen Mustafa Ercan’a görevi, düzenlenen törenle teslim etti. 

Düzenlenen devir-teslim töreninde MUTSO Meclis Başkanı H. Koray Özcan, Meclis Başkan Yardımcısı Miraç Cin, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Mustafa Murat Can ve Sedat Tuncer ile ve Yönetim Kurulu üyeleri de hazır bulundu.

Törenin açış konuşmasını yapan MUTSO Meclis Başkanı Koray Özcan, Bülent Karakuş’un görevinden ayrılmış olsa da, Meclis Üyeliği görevinin devam ettiğini belirterek, “Sayın Başkanımız Karakuş, 2005 yılından bu yana yürüttüğü çalışmaları bundan sonra da sürdürecektir. Başkanımızın bilgileri, tecrübeleri bizlere ışık olacaktır. Kendisine bundan sonra da ilimizde yapacağı hizmetleri için şimdiden başarılar diliyorum” dedi.

MUTSO’nun yeni Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Ercan da yaptığı konuşmada, Bülent Karakuş ile 2005 yılından bu yana birlik ve beraberlik içinde bir arada olduklarını dile getirerek, “Birbirimizi hiç kırmadan geldiğimiz bu sürecin sonunda, bir bayrak yarışı olarak nitelendirdiğimiz bu sorumluluk yüklü görevi devir alıyor olmanın gurur ve heyecanı içerisindeyim. Bugüne kadar Odamızın saygınlığını en yukarıya çıkarmak için gece gündüz demeden, hafta sonu demeden çalışan bir başkanımız vardı. Kendisi bundan sonra Meclisimizde görev yapmaya devam edecek. Bize katkıları sürecek. Kendisine minnettarım. Yönetim Kurulum adına Sayın Başkanımıza hizmetlerinden dolayı teşekkür eder, birlik ve beraberlik içerisinde görev yapmaya devam edeceğimizin bilinmesini isterim” ifadelerini kullandı.

13 yıl boyunca sürdürdüğü MUTSO Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini Mustafa Ercan’a devreden Bülent Karakuş ise sözlerine, birlikte çalışmaktan büyük bir memnuniyet duyduğu basın mensupları ve çalışma arkadaşlarına teşekkür ederek başladı.   1884 yılında kurulan ve 134 yılıdır faaliyet gösteren Muğla Ticaret ve Sanayi Odası gibi köklü bir kuruluşun son 13 yılında Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapmaktan duyduğu onuru da ifade eden Karakuş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Üyelerimizin teveccühüyle 2005 yılında seçildiğimiz bu ulvi göreve, ‘Oda üye içindir. Hedef; üyeye en iyi hizmet’ anlayışıyla çalışmalarımıza başladık. Amacımız her zaman, ülkemizin gözbebeği ilimize hizmet etmek yönünde oldu ve bugüne değin, bu amaç doğrultusunda çıktığımız yolda, tüm iç ve dış paydaşlarımızla birlik, beraberlik ve dayanışma ruhu içerisinde görev yapmaya çalıştık. 13 yıl içindeki hizmet yolculuğumuzda birçok önemli çalışma ve projeye imza attık.”

“GENİŞ TABAN, GENİŞ MUTABAKAT”

Görev süresi boyunca yaptıkları çalışmalar hakkında da bilgi veren Bülent Karakuş, şöyle devam etti: “ Yönetime talip olduğumuzda hem gücümüzü artırmak hem de yönetim yetkilerini daha geniş bir tabana yayma fikrini benimsedik çünkü geniş taban, geniş mutabakat demekti bizler için.  Bu anlayıştan yola çıkarak, üyelerimize yerinde hizmet vermek önemliydi ve bu doğrultuda Yatağan, Ortaca ve Datça temsilciliklerimizi faaliyete geçirdik. Bugün gelinen noktada Muğla Ticaret ve Sanayi Odası olarak, 1 hizmet binası ve 3 temsilciliğimizle yaklaşık 7000 üyemize hizmet veriyor durumdayız. Kalite ve eğitim olmazsa olmazımız. Odamız kalite belgesi ve a seviye 5 yıldızlı akredite oda belgeleri ile hizmet kalitesini en üst seviyeye taşırken, üye ve personel eğitimlerine de ayrı bir önem vermiştir. Bu çerçevede birçok üye ve personel eğitimi düzenledik. Görev süremiz içerisinde odamız bünyesinde kurduğumuz AB, Dış Ticaret, Proje ve Raporlama birimi, bugüne kadar 300’ün üzerinde vize işlemi, 4000’in üzerinde ihracat dolaşım belgesi vererek, üyelerimizin işlemlerine hız ve kolaylık sağlamıştır.

İlimizin sosyo-ekonomik ve kültürel gelişimine artı değer sağlamak adına önemli çalışmalara da imza attık. Karia Yolu, 100 Yılda 100 Kadın, Cosme Avrupa İşletmeler Ağı Projesi ve Coğrafi İşaret Tanıtım Noktası niteliğindeki Yatağan Zeytin Park projeleri bu sözünü ettiğimiz çalışmalardan bazıları.

Özellikle turizmimizi 12 aya yaymak adına düzenlenen kültürel aktivitelerin neredeyse tamamına destek olduk. Bu aktiviteler de hatırlayacağınız gibi Datça Açık Deniz Kış Yüzme Maratonu, Datça Run Koşu Maratonu, Dalyan Açık Su Yüzme Yarışı, Dalyan Caretta Run Koşusu, Dalyan Kefal Şenliği, Datça Badem Çiçeği Festivali gibi aktiviteler. Yönetimimiz döneminde 2016 yılını markalaşma yılı olarak ilan etmiştik. Bu yöndeki çalışmalara ayrı bir önem verdiğimizi söyleyebilirim. Bu yönde ilimizin önde gelen ürün ve değerleri için coğrafi işaret başvurusunda bulunduk. Ürünlerimizin markalaşmasının önünü açtık. Şuan da başvurularımızdan iki adet ürünümüzün coğrafi işareti alınmış durumda. Bunlar Muğla saraylısı ve Muğla köftesi. Bu ürünlerimizin de markalaşma süreci tamamlanmış oldu. Bundan sonraki süreçte de kontrol süreciyle bu süreci daha ileri taşımak oldu amacımız.  Yine odamız bünyesinde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) Muğla Temsilciliğimizi kurarak, hizmet binamızda üyelerimize ve firmalara yönelik hizmet vermeye başladık. Üyelerimize e-ticaret yapma olanağı tanıyacağımız e-ticaret projesi için oda bünyesinde bir komisyon oluşturduk ve şuan çalışmalarımız devam ediyor.”

 “ODAK NOKTAMIZ ÜYELERİMİZ”

Bütün bu çalışmaları yaparken odak noktalarının üyeleri olduğuna vurgu yapan Karakuş, sözlerini şöyle tamamladı:  “Üyelerimizin artık bir odalarının olduğu yani her zaman başvurabilecekleri bir odaları olduğu algısını yerleştirmek istiyorduk ve bugün bunu başarmanın mutluluğu içindeyiz. Bundan sonraki süreçte Muğla Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini üstlenecek arkadaşım ve yönetimde yer alacak değerli yol arkadaşlarımın görevlerini başarıyla sürdüreceklerinden asla şüphem yok. Bu duygu ve düşüncelerle görev yaptığım 13 yıl boyunca verdikleri desteklerden dolayı kıymetli üyelerimize, meclisimizin değerli başkan ve üyelerine, yönetim kurulu üyelerimize, vefakar personelimize, kamu kurum ve kuruluşlarımıza, sivil toplum kuruluşlarımıza, siyasi partilerimize, Muğla halkına ve güzide basın mensuplarımıza teşekkürü bir borç bilirim.”

Konuşmaların ardından MUTSO Yönetimi tarafından Karakuş’a günün anısına hediye takdim edildi.

2082

Haber görselleri