TENTE VE SUNDURMA KONUSU GÖRÜŞÜLDÜ


Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Menteşe Belediyesi’nin imar aykırılığı gerekçesiyle Menteşe ilçesinde faaliyette bulunan esnafın tente ve sundurmaların mühürlenmesi konusunda CHP Muğla Milletvekili Av. Burak Erbay ve İYİ Parti Muğla Milletvekili Metin Ergun’un katılımıyla MUTSO ev sahipliğinde bir toplantı düzenlendi.

Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Menteşe Belediyesi’nin imar aykırılığı gerekçesiyle, Menteşe ilçesinde, 7 Ocak 2020 tarihi itibariyle tente ve sundurmaların mühürlenmesi konusunda etkilenen üyelerin talepleri üzerine Muğla Ticaret ve Sanayi Odası (MUTSO) ev sahipliğinde bir toplantı düzenlendi.  24 Ocak Cuma günü gerçekleştirilen toplantıya CHP Muğla Milletvekili Av. Burak Erbay, İYİ Parti Muğla Milletvekili Metin Ergun, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ömür Özdil, MUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Ercan, MUTSO Yönetim Kurulu ve Meclis üyeleri, Milas Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Reşit Özer, , Muğla Ticaret Borsası Başkanı Hurşit Öztürk, Fethiye, Bodrum, Marmaris Ticaret ve Sanayi Odası Yöneticileri, Muğla Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı, TOBB Kadın Girişimciler İl İcra Komitesi (KGK) ve Genç Girişimciler Kurulu İl İcra Komitesi (GGK) Başkanları, MUTSO üyeleri ile esnaf katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren MUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Ercan şu sözlere yer verdi: “Tente ve sundurma alanlarının iptali konusunda pek çok şikâyet ve itiraz ile karşılaşıyoruz. Takdir edersiniz ki, üyelerimizin hakkını, hukukunu, menfaatini korumak MUTSO’nun öncelikli görevidir. Bu nedenle uygulama hakkında görüşlerimizi kısaca paylaşmak istiyorum. İşgaliye veya ecri misil ödeyerek bir nevi bedeli ödenmiş alanlar, kaçak alan sayılmamalıdır. Bu alanların iklim koşullarına ve müşteri tercihlerine göre uyarlanması gayet doğaldır. Özellikle Muğla ve ilçelerinin iklimi sebebiyle,  vatandaşlarımızın  yıl içinde daha uzun süre dış ortamda ya da bahçe veya balkonda oturma isteği bulunmaktadır. Bu doğrultuda, müşteri konforu ve kazanç sürekliliği için gölgelik, sundurma ve duvarsız portatif alan kapatmalarına her mevsim ihtiyaç duyulmaktadır. Bu tip uygulamalar sadece ilimiz özelinde değil, yurdumuzun tamamında görülmektedir.  Son dönemdeki ekonomik daralmanın yanında bu uygulama hizmet sektörüne ciddi sorun yaratacaktır. Öte yandan bu uygulama istihdamda da sorun yaratacaktır.   Bu uygulama yalnızca işletmeyi değil, vatandaşı da etkileme, huzursuz etme niteliğindedir. Bahsettiğimiz konular nedeniyle, bu uygulamadan vazgeçilmesi, hiç olmazsa bir yıl ertelenmesi hem işletmelerimiz, hem de vatandaşlarımız açısından son derece önem arz etmektedir. Gerekli düzenlemelerin yapılması noktasında gereğini yetkililerimizden ve seçilmişlerimizden rica ediyoruz.”

Başkan Ercan’ın konuşmasının ardından Oda üyeleri ve esnaf konuyla ilgili sorun ve çözüm önerilerini Milletvekillerine aktardı. Söz alan konuşmacılar bölgemizin meşhur Deli Memet rüzgarından dolayı yağmurlu havalarda yağmurun mağaza içlerine kadar sirayet ettiğini, güneşin eğik geldiği aylarda vitrinlerde gıda, ayakkabı, tekstil, plastik ürünler dahil birçok ürünün deforme olduğunu, bu tür olumsuzluk ve zararların önüne geçecek tente, sundurma uygulamasına standart getirilirken  bu uygulamanın en az bir yıl ertelenmesi temennisinde bulundular.  İşletmecilerin hiç bir dönemde olmadığı kadar sorun ve yüklerle mücadele etmek zorunda kaldığını da belirten esnaf ve MUTSO üyeleri  bu zorluklardan dolayı Merkezi Hükümetin yeni başlayacak bazı kanun ve uygulamalarının  işletmeler lehine ertelenmesini,  işletme ve esnaf ile ilgili kararlar alınmadan mutlaka ilgili meslek,  esnaf ve ticaret odalarıyla birlikte esnafın, tüccarın ve kamunun lehine ortak karar alınmasının demokrasinin gereği olduğunu, Odaların da üyelerinden imar aykırılıkları konusunda dikkat ve hassasiyet göstermelerini talep etti.

CHP Muğla Milletvekili Av. Burak Erbay ve İYİ Parti Muğla Milletvekili Metin Ergun esnafı dinledikten  sonra,  bu sorunun Muğla Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığında,  ilgili Kamu yöneticileri, Belediye Başkanı, ilgili odalar ve esnafın  da katılımıyla ortak istişare  edilmesine yönelik görüşlerini  ifade etti.  

790

Haber görselleri